środa, 8 października 2014

Śladami najpiękniejszych PN - Ameryka Północna, część 7

Park Narodowy Channel Islands 
zachodnie wybrzeże USA, archipelag Channel Islands na Oceanie Spokojnym, w stanie Kalifornia 


 Ekosystem archipelagu Channel Islands został objęty ochroną w ramach parku narodowego w 1980 roku, jednak od 26 kwietnia 1938 roku był pomnikiem przyrody. Obszar parku obejmuję powierzchnię 1009,10 km², z czego połowa to obszar morski; w jego skład wchodzi pięć z ośmiu wysp archipelagu: Anacapa, Santa Cruz, Santa Rosa, San Miguel oraz Santa Barbara.
 W wyniku izolacji, spowodowanej przez położenie na wyspach, wykształcił się charakterystyczny typ środowiska naturalnego. Możemy spotkać tu ponad 2000 gatunków roślin i zwierząt.  
 Park słynie też z dużej liczby złożonych, pięknych jaskiń morskich. 


















Jak wspomniałam wcześniej, wyspy są zasiedlone przez ponad 2000 przedstawicieli gatunków flory i fauny. Sto czterdzieści pięć gatunków jest wyjątkowych, tzw. endemicznych i nie spotkamy ich na nigdzie indziej na świecie. Endemitami zwierzęcymi są: myszak jeleni (deer mouse, Peromyscus maniculatus), lis wyspowy (island fox, Urocyon littoralis), cętkowany skunks (Spotted Skunk, Spilogale gracilis), jaszczurka island fence (island fence lizard, Sceloporus occidentalis becki). Życie morskie waha się od mikroskopijnego planktonu do zagrożonego płetwala błękitnego, który jest największym zwierzęciem na Ziemi. 
Reprezentatywne gatunki zwierząt to: bielik amerykański, sieweczka morska, orzeł przedni, pelikan brunatny, nawałnik bury, wojak żółtogardły, pustułka amerykańska, górniczek zwyczajny, uchatka kalifornijska i foka zwyczajna. 

Ciekawostka: Zasoby archeologiczne i kulturowe obejmują okres ponad 10.000 lat.






















 W porównaniu do innych parków narodowych Ameryki Północnej, Channel Islands, pomimo swojego uroku , jest najrzadziej odwiedzany. Rocznie odwiedza go około 300 tysięcy podróżujących. Wizytacja na wyspy i wody jest niska - mniej więcej 30 000 turystów wyrusza na obejrzenie wysp, a 60 000 udają tylko do wodnej części parku. Chociaż większość wizytacji ma miejsce w lecie, to migracje szarych wielorybów i widowiskowe "wildflower" są w stanie przyciągnąć turystów zarówno w zimie, jak i na wiosnę.
Przyjemną informacją dla nurków będzie to, iż w jesieni mają możliwość zanurzenia się w głębi oceanu - oczywiście przy minimalnym wietrze i jasnych wodach oceanu - ponieważ dni w tej porze roku są zazwyczaj słoneczne. Jesień to również doskonały czas, aby udać się do parku i podziwiać piękno przyrody. 
Dzięki niewielkiej liczbie turystów łatwiej jest chronić środowisko naturalne wysp.  






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz