środa, 15 października 2014

EKOtemat - Superoszczędność, czyli o odnawialnych źródłach energii. #4

 Węgiel kamienny,  ropa naftowa, czy chociażby gaz ziemny to takie magazyny energii, których złoża coraz szybciej się kurczą, a kurczyć się będą aż do całkowitego wyczerpania. Nie nastąpi to za kilka lat, ale warto o tym fakcie pamiętać. Odnawialne źródła energii to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie i są nimi: wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran - o nich wspomniałam wcześniej.



 ENERGIA SŁONECZNA

 Energia promieniowania słonecznego może by wykorzystywana w budownictwie do celów grzewczych poprzez stosowanie tzw. pasywnych i aktywnych systemów słonecznych. W tychże systemach zachodzi przemiana energii słonecznej w energię cieplną, jest to proces nazywany konwersją fototermiczną.
Energię tę można również wykorzystać w kolektorach słonecznych do ogrzewania wody użytkowej lub w tzw. ogniwach fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej, która z kolei może być wytworzona z energii wiatru i wody. 


ENERGIA BIOMASY
 Pod pojęciem biomasy rozumiemy produkty organiczne fotosyntezy, nie przetworzone w takim stopniu jak ropa naftowa czy węgiel. Biomasę będącą  magazynem energii promieniowania słonecznego, stanowią drewno i jego odpady, słoma, odpady przemysłu, np. papierniczego oraz  rośliny uprawiane lub rosnące dziko.

ENERGIA WIATRU
 Wiatr się nie skończy, nie ma możliwości by się wyczerpał. Od setek lat napędzał i napędza statki, których żagle wydymając się, zwiększają jego szybkość. Również dawne wiatraki łapały wiatr w skrzydła i obracając żarnami mieli ziarna na mąkę. Teraz podobne wiatraki mogą obracać turbiną agregatu, wytwarzając prąd. 

ENERGIA WODY

 Podobnie jak wiatr, można wykorzystać spiętrzoną i spadającą z wysokości masę wody. Na świecie i w Polsce działa wiele elektrowni wodnych. Woda i wiatr są doskonałymi źródłami energii - są tanie, nie zanieczyszczają środowiska i co najważniejsze, są niewyczerpalne.


ENERGIA GEOTERMALNA
 Na Północnym Atlantyku leży wyspa zwana Islandią. Ten rejon świata, położony na Kole Podbiegunowym jest bardzo chłodny. Wyspa ma jałową ziemię, słońce świeci tu przez krótki okres czasu w roku, więc nie zobaczymy tu wiele roślin - najwyżej kępki trawy i schowane w niej małe roślinki. Pomimo niskich temperatur, pod wyspą rozpalony jest piec wyrzucający na powierzchnię fontanny wody zwane gejzerami, a od czasu do czasu strumienie lawy z wulkanów. Gorące wody termalne służą do ogrzewania domów, szklarni, w których hodowane są warzywa, owoce i kwiaty.
 W Polsce również możemy spotkać gorące źródła, jednak nie wykorzystujemy ich potencjału tak intensywnie, jak Islandczycy. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz