środa, 29 października 2014

EKOtemat - Ekoetykiety, czyli o znaczeniu obrazków z tyłu opakowania.

 Być może będąc na zakupach, wielokrotnie spotkaliście się z różnymi znakami na opakowaniach wszelakich produktów - począwszy od zeszytu, który może być poddany procesowi recyklingu, skończywszy na kosmetykach ze znaczkiem "nie testowane na zwierzętach".
 Znaki ekologiczne to symbole, których umieszczanie na opakowaniu ma na celu poinformowanie klienta o tym, że jest to produkt przyjazny dla środowiska. Coraz więcej osób rozumie, że należy dbać o środowisko, stąd też tzw. zdrowa żywność wpływa na popyt, a ten z kolei wymusza na producentach działania proekologiczne. Ma to bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie negatywnego oddziaływania człowieka na przyrodę.

Unia Europejska prowadzi program, mający na celu zachęcenie firm do oferowania produktów i usług bardziej przyjaznych dla środowiska. Identyfikację takich produktów umożliwia uniwersalna etykieta z symbolem kwiatka, która nazywa się Ecolabel.Otrzymanie tego znaku jest równoznaczne ze spełnianiem najostrzejszych norm środowiskowych. 
 Teraz przedstawię wam kilka etykiety, które możecie zobaczyć na produktach żywnościowych, ekologicznych i opakowaniach. 


ŻYWNOŚĆ

 Każdy kraj posiada swoją własną etykietę żywności ekologicznej, np. w Niemczech Błękitny Anioł, w Danii Danish Q-mark, a w Szwajcarii Bio Suisse. EKOLAND to znak ekologiczny nadawany produktom
spożywczym, jest jednym z najlepiej rozpoznawanych znaków towarowych w branży spożywczej w Polsce.




Często spotykanym znakiem ekologicznym jest Produkcja Ekologiczna - Organic Farming. Produkty oznaczone tym znakiem pochodzą bezpośrednio od producenta lub są sprzedawane w zamkniętym i zabezpieczonym opakowaniu.




Ekoznak to często występująca etykieta ekologiczna w Polsce. Przyznawany jest polskim i zagranicznym produktom, które nie powodują negatywnych skutków dla środowiska naturalnego oraz spełniają szereg kryteriów odnoszących się do ochrony zdrowia, środowiska oraz ekonomicznego wykorzystania zasobów.


V lebel - znak ekologiczny, który został zaprezentowany w 1985 roku wkrótce stał się znakiem wegetariańskiej żywności na całym świecie. Rynek produktów nie zawierających składników zwierzęcych rósł w szybkim tempie, dlatego też stworzono znak, który umożliwiałby wegetarianom identyfikację produktów.



OPAKOWANIA 



 













Znak po prawej stronie informuje konsumenta, iż wybierany przez niego produkt jest biodegradowalny - co to oznacza? Opakowania rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Popularne ostatnio torby ekologiczne nazywane mianem biodegradowalnych w większości nie posiadają tego certyfikatu ekologicznego.

Najpopularniejszy i najlepiej znany znak ekologiczny - recykling. Przeznaczony jest dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego, podobnego produktu (aluminium - puszki, tworzywa sztuczne - pojemniki lub butelki, papier - torby, tektury do pakowania, wypełniacze do pudełek).



Możliwość ponownego wykorzystania - znak ekologiczny ten pojawiający się na opakowaniach przydatnych do  wielokrotnego użytku. Opakowania takie po wykorzystaniu nie stają się odpadkami. Projektuje się je specjalnie z myślą o ponownym użyciu do tego samego celu. Muszą nadawać się do użyciu co najmniej dwukrotnie.







INNE
Nie testowane na zwierzętach.
Dbaj o czystość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz