piątek, 26 września 2014

EKOtemat - Oszczędzanie wody. #3


 Woda jest jednym z elementów wiążących energię pochodzącą z promieni słonecznych, co wspomaga wiele procesów zachodzących w przyrodzie, np. fotosyntezę. Mówi się często, że woda to życie, które trzeba szanować, a co za tym idzie - oszczędzać.
Dlaczego? Głównym powodem jest to, iż tej życiodajnej cieczy jest coraz mniej, co wiąże się z tym, że w niektórych zakątkach Ziemi, ludzie i zwierzęta umierają z jej braku.


 Przeciętny człowiek zużywa dziennie do gotowania, zmywania naczyń, mycia, sprzątania, kąpieli i spłukiwania muszli ustępowej około 200 litrów wody.  Często nie szanujemy wody i wręcz ją marnotrawimy, a dzieje się to w wyniku wycieków, złych nawyków domowników, złej regulacji urządzeń transportujących. Największe straty wody przynoszą nieszczelności instalacji wodociągowej, cieknące krany i spłuczki.
Pierwszą i najważniejszą czynnością jest utrzymywanie takich urządzeń w dobrym stanie technicznym i pełnej szczelności. Oczywiste jest, że zużywanie ciepłej wody powoduje dodatkowo wzrost zużycia energii niezbędnej do jej ogrzania. Dzienna oszczędność wody ciepłej może powodować w ciągu roku zaoszczędzenie energii odpowiadającej zużyciu nawet do 100 litrów oleju opałowego.
Stare krany i prysznice umożliwiają maksymalny przepływ wody rzędu 15-20 litrów na minutę, a aby ograniczyć jej przepływ do 6-8 litrów należy zamontować zwężki niskoprzepływowe.
Korzystanie z nowoczesnych pralek i zmywarek może znacznie przyczynić się do  zmniejszenia zużycia wody. W momencie zakupu takiego urządzenia warto patrzeć na jego energochłonność i zużycie wody, ponieważ jednorazowe zapłacenie większej kwoty może się bardzo szybko zwrócić w czasie używania.
 Powyżej podałam sposób techniczny na oszczędzanie wody, jednak warto pamiętać o nawykach, jakie ma każdy z nas. Oto kilka przykładów:
  1. Używanie prysznica zamiast wanny
    Średnio w wannie zużywa się jednorazowo od 100 do 200 litrów wody, podczas gdy kąpiąc się pod prysznicem zużywany od 5 do maksymalnie 15 litów na minutę.
  2.  Wyłączanie wody podczas mycia zębów, mydlenia ciała i włosów. 
  3. Dokładne zakręcanie zaworów wtedy, gdy nie korzystamy z wody. 
  4. Nie używanie ciepłej bieżącej wody do mycia naczyń oraz płukanie ich w zimnej wodzie.
  5. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technicznych, gadżetów.  










11 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Duży wpływ na większe rachunki za wodę może mieć nieszczelny, cieknący kran. Z reguły naprawa takiej awarii nie jest skomplikowana i ogranicza się do wymiany wadliwej uszczelki. Przy wyborze odpowiedniego materiału uszczelniającego, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego wymiary. Takie uszczelki jak oringi, które dostaniemy w sklepie z wyrobami gumowymi https://powerrubber.com/ mogą znacznie różnić się pod względem wymiarów. Wymiarowanie jest bardzo istotne przy określaniu przeznaczenia danej uszczelki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto też przy okazji poruszyć temat użytkowania gazu np. w firmach. Często jest to ogromny koszt, a przecież są lepsze, tańsze rozwiązania. A jakie zapytacie? Chodzi o to, że można skorzystać z oferty tańszego sprzedawcy energii jak np. https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ . W ten sposób można sporo zaoszczędzić pieniędzy

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak najbardziej samo oszczędzanie wody jest niezwykle ważną kwestią. Ja jeszcze muszę przyznać, ze rozważam zakup pompy spalinowej https://www.dostudni.pl/pompy-spalinowe-motopompy,c109.html gdyż wiem, że takie urządzenie może mi się przydać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak najbardziej samo oszczędzanie wody jest niezwykle ważne i ja właśnie dlatego również zacząłem zbierać wodę deszczową. Mogę jeszcze dodać, że po zapoznaniu się z https://fajnyogrod.pl/porady/jaka-pompe-do-deszczowni-kupic-_wp20/ wiem już nawet jaką pompę do deszczówki warto jest kupić.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak najbardziej są to bardzo ważne sprawy i ja jeszcze chcę powiedzieć, że dla mnie istotnym jest to aby zawsze mieć sprawną instalację wodną. W każdym razie jak coś to hydraulik https://darek-hydraulik.pl/ na pewno jest w stanie nam pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  8. Planujesz remont łazienki? Pamiętaj, że kluczowym elementem jest prawidłowo wykonana instalacja hydrauliczna. Dobry hydraulik to podstawa. Zajrzyj na http://hydraulik.wroclaw.pl/ i zobacz, jakie usługi oferuje ten profesjonalista.

    OdpowiedzUsuń