Pamiętajmy, że nieodpowiednie korzystanie z mieszkań może doprowadzić do wzrostu wilgoci, co wiąże się z powstaniem grzybów w budynkach.
Nasze domy, tak samo jak i my potrzebują dobrego i solidnego okrycia na zimę, czyli izolatorów. Izolator nie przewodzi ciepła - jest nim, np. drewno, styropian, powietrze. Warto wspomnieć, że wymiana ciepła zachodzi lepiej, szybciej przy większej różnicy temperatur - na zewnątrz -20° C, wewnątrz +20°C.
Oczywiście pomieszczenia trzeba wietrzyć, lecz dużo lepiej i efektywniej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie – otwierając wszystkie okna na kilka minut i pozwalając na krótki przeciąg. Podczas wietrzenia zawory grzejników powinny być ustawione na minimum.
To jedna z kilku zasad, które nawet dla siebie samych powinniśmy przestrzegać. Ważną sprawą jest też to, abyśmy na noc zasłaniali zasłony w oknach, w celu zmniejszenia strat ciepła przez okna, natomiast w dzień powinniśmy podnieść do góry, umożliwiając w ten sposób nagrzewanie pokoju.
Grzejnik nie powinien być zasłonięty meblami czy zasłonami – utrudnia to cyrkulację powietrza i właściwe rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu. Ciepłe powietrze ma lecieć w stronę pomieszczenia, a nie do okna,przez które potem łatwo przeniknie na zewnątrz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz