poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Śladami najpiękniejszych PN - Europa, część 3

 Olimpijski Park Narodowy
Grecja, na granicy z Macedonią i Tesalią. 
Symbol : Zeus 
  

  W 1938 roku na terenach góry Olimp kojarzonej z mitologiczną siedzibą greckich bogów, został utworzony Olimpijski Park Narodowy. Zajmuje on powierzchnię 238 km².
   Od listopada Olimp pokryty jest śniegiem. Temperatury w zimie wahają się od -20°C do 10°C, a latem od 0°C do 20°C. 
  Góra Olimp jest najwyższym wzniesieniem Grecji. Najwyższy, wznoszący się 2919 m n.p.m szczyt masywu to Mýtikas. Na krajobraz parku składają się skaliste zbocz, głębokie wąwozy, górskie łąki i gęste lasy. Występuje tu 1700 gatunków roślin. Świat fauny reprezentują 32 gatunki ssaków między innymi : kozice, jelenie, dziki, żbiki, wilki, lisy, fretki, szakale.  Wśród 108 gatunków ptaków występujących na tym terenie, kilka jest zagrożonych wyginięciem m.in. orzeł przedni. 
Strumienie i jeziora stwarzają dogodne warunki do życia licznym gadom i płazom. 



 








   









Flora jest również bardzo bogata. Na wysokości od 300 do 500 metrów możemy zobaczyć dęby ostrolistne, klony francuskie, judaszowce południowe. 


 
Wyżej, na wysokości około 1000 metrów n.p.m pojawiają się wiązy górskie, śliwy wiśniowe, derenie jadalne, ale dominuje tutaj sosna czarna. 


Na trzecim poziomie wysokości od 1400 do 2500 metrów przechodzimy już w dużo zimniejszy klimat, na którym rośnie rzadka sosna bośniacka, a także wiele innych drzew iglastych. Na wysokości około 2400 metrów n.p.m pojawiają się łąki. 



 
Powyżej 2500 metrów n.p.m, na najwyższym stadium góry nie ma już wysokich drzew. Rosną tam dzikie, piękne kwiaty oraz pojedyncze krzewy.






  W 1981 roku park trafił na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie odwiedź stronę.  

 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz