środa, 16 kwietnia 2014

Śladami najpiękniejszych PN - Azja, część 7

Park Narodowy Komodo
Indonezja, centralna część archipelagu Małych Wysp Sundajskich


 Trzy małe wyspy pochodzenia wulkanicznego (Komodo, Padar i Rinca), wiele małych wysepek oraz podwodne tereny o łącznej powierzchni 1817 km² tworzą Park Narodowy Komodo.
Jest to jeden z 50 parków narodowych w Indonezji, utworzony w 1980 roku, a 1991 roku został wpisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W planach jest przyłączenie do parku wysp Banta i Gili Motong, na które coraz częściej dopływają gady. Wyspy te nie są jeszcze objęte ochroną, co oznacza, że grasują tam kłusownicy, polujący na cenne gady.
 










  Głównym celem utworzenia tego parku była ochrona naturalnego habitatu endemicznego warana, który wraz z zasiedlaniem wyspy przez ludzi został wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Gwałtowny spadek ilości smoków spowodowany został wycinką lasów, zmniejszeniu zasobów wodnych oraz polowaniami na jelenie, które są ich główny pokarm. W miarę upływu czasu ochroną objęto cały ekosystem, by zachować lądową i wodną różnorodność tych terenów.






























Krajobraz wysp tworzą przepiękne klifowe wybrzeża z piaszczystymi plażami, otoczone iście przezroczystymi wodami. Roślinność tych terenów stanowią gęste lasy tropikalne, która w porównaniu do podwodnego ekosystemu dość uboga. W podwodnym świecie występuje 100 gatunków ryb, 250 gatunków korali, 70 gatunków gąbek i zobaczyć też tu możne diugonie, raje, rekiny,14 gatunków wielorybów i delfiny. Ciekawym osobnikiem jest ślimak nudibranch.
 Wybrzeże zamieszkuję żółwie szylkretowe, które obrały sobie to miejsce jako tereny lęgowe. Na lądzie możemy spotkać wiele tysięcy znanych i mniej znanych gatunków węży, papug, krabów, małp, stawonogów itd. Tereny parku są miejscem występowania nogali tanimbarskich, papug kakadu, miodojadów, muchołówek, kur zielonych, krokodyli różańcowych, łaskunów muzangów, bielika białobrzuchego, papugi wielkodziobej, pytona timorskiego, sambara sundajskiego.












 Wyspy są zamkniętym ekosystemem, w którym od tysięcy lat egzystowały obok siebie liczne gatunki zwierząt, które były niezagrożone migracją obcych drapieżników.


2 komentarze:

  1. Super blog! prowadz go jak najdłużej! tylko usuń te cyfry do wpisania,gdy się wpisuje komentarz,bo to jest przyczyną braku komentowania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oki, już to zmieniłam. Dziękuję za to, że zwróciłaś na to uwagę i dziękuję też za miłe słowa.

    OdpowiedzUsuń