piątek, 4 października 2013

Śladami najpiękniejszych PN – Afryka, część 2

Międzynarodowy Park Narodowy W 
Niger, Burkina Faso, Benin, Afryka Zachodnia




Park Narodowy W jest parkiem transnarodowym. Jego terytorium leży na terenie trzech państw : Beninu, Burkina Faso i Nigru. Nazwa parku pochodzi od koryta rzeki Niger, które na jego obszarze przybiera kształt litery W.W 1996 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie parku znajdują się miejsca występowania sudańskiej sawanny zachodnioafrykańskiej, w której dominuje akacja senegalska. W dolinach rzek rosną lasy galeriowe. Występuje tu tak zwany busz tygrysi - krzewiaste obszary poprzecinane nagą glebą, które z lotu ptaka przypominają tygrysie pasy.
















  
 Faunę parku reprezentują liczne antylopy końskie, bawolce, dujkery, topi, pawiany anubisy, koczkodany rude, koczkodany białowargie i mrówniki. Można tam też zobaczyć gepardy, lwy, serwale i słonie. Rzeki są terenem zamieszkałym przez krokodyle nilowe i wąskopyskie oraz warany nilowe. Obszary parku zasiedla ponad 250 gatunków ptaków, m.in. : dławigad afrykański, kleszczak afrykański, marabut afrykański, żabiru afrykański i bielik afrykański. W rozlewiskach rzecznych żyje naprawdę niezwykła ryba - prapłetwiec brunatny. Porę suchą spędza w wydrążonej w glebie dziurze. Zwierzę to może oddychać dzięki temu, że jest gatunkiem dwudysznym, co oznacza, że jest wyposażone przez naturę w skrzela i pewnego rodzaju płuca.

 






1 komentarz: