Na początek zajmę się moim pięknym Podkarpaciem. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i plasuje się na 11 miejscu w kraju. Pod względem liczby mieszkańców znajduje się na 9 miejscu w Polsce.
Szukałam miejsc, które dla wielu osób mogą być nieznane, ale zachwycają swoimi walorami turystycznymi i przyrodniczymi.
Tak więc, pierwszym miastem jakie Wam opiszę będzie Odrzykoniem.
Odrzykoń to wieś położona nad Wisłokiem, graniczy z Pogórzem Dynowskim, a także Dołami Jasielsko-Sanockimi.
Wykopaliska świadczą o tym, iż w okolicach przed 966 istniało tu grodzisko, w czasach kultury łużyckiej. Niestety w latach 1241 i 1259, gród, a jeszcze później zamek drewniany, zniszczony przez Tatarów, którzy w wieku XIII najeżdżali na nasz kraj, aby wojska polskie nie mogły pomóc Węgrom, z którymi najeźdźcy mieli nie najlepsze relacje.
Największą atrakcją Odrzykonia jest Zamek Kamieniec, a raczej jego zachwycające ruiny. Pierwsza wzmianka o zamku w Odrzykoniu pochodzi z 1348 r. kiedy był on jeszcze własnością królewską. W 1402 r. Władysław Jagiełło w nagrodę za męstwo w wojnie z Krzyżakami nadał zamek Klemensowi z Moskarzewa, który dał początek rodowi Kamienieckich.
W 1894 odsłonięto na górnym zamku pomnik Tadeusza Kościuszki, ufundowany przez społeczność Odrzykonia w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.
Teraz zamek jest muzeum, który wydzierżawił pan Andrzej Kołder, organizujący turnieje rycerskie.
Czy ktoś z Was oglądał ekranizację "Zemsty" Aleksandra Fredry? Podejrzewam, że w szkole podczas przerabiania tej lektury tak. Chociaż film został nakręcony w Ogrodzieńcu, to w tym zamku Fredro znalazł inspirację do stworzenia nowego dzieła, które wiele nie różniło się od rzeczywistości.
Legenda o karlicy Kasi.
"Pochodząca ze stanu szlacheckiego karlica Kasia była dwórką wojewodziny Barbary Kamienieckiej, która często gościła na dworze królowej Bony. Kasia spodobała się władczyni i po pewnym czasie zamieszkała na Wawelu, gdyż Bona – wzorem innych władców europejskich – chciała mieć w swoim orszaku grupę karłów. Po kilku latach Kasia poślubiła karła Kornelka. Później para ta została podarowana cesarzowi Karolowi V, lubiącemu otaczać się miniaturowymi dworzanami. Tak więc Kasia zamieszkała wraz z Kornelkiem w Hiszpanii, w monarszej rezydencji w Granadzie. Tęskniła jednak za Odrzykoniem i kazała przyrzec mężowi, że po śmierci złoży jej ciało w rodzinnych stronach. Wkrótce też, dręczona nostalgią, zmarła. W tym właśnie czasie dawna jej pani Barbara Kamieniecka przebywała w odrzykońskim zamku, nic nie wiedząc o śmierci ulubienicy. W pewnym momencie, wieczorem, zobaczyła Kasię siedzącą na swoim dawnym miejscu przed kominkiem w zamkowej komnacie. Gdy wielce zdziwiona podeszła kilka kroków w jej stronę, zjawa nagle zniknęła. Od tamtej pory często ponoć widywano o zachodzie słońca ducha karlicy na murach i dziedzińcu zamku. Zjawa była odziana w długą zieloną suknię renesansowego kroju. Czasem słyszano również jej wesoły śmiech."
Nie z samego zamku Odrzykoń słynie! Do tej wsi należą także "Prządki", czyli formacje skalne w rezerwacie Czarnorzeki. Uczeni twierdzą, że są one rezultatem erozji i wietrzenia, ale istnieje także legenda, która głosi, iż w skały zostały zamienione trzy piękne dwórki, zakochane w jednym rycerzu. Poślubić go miała ta, która uprzędłaby jako pierwsza nić na szaty weselne. Dziewczęta przędły cały czas - nawet w niedzielę, za co czekała ich kara.
Stąd wzięła się nazwa tego cudu natury - Prządki. Są bardzo malownicze, ale wspinaczka po nich jest równie uciążliwa, a to przez wystające korzenie sosen.
W tej malowniczej miejscowości możemy jeszcze odwiedzić kościół pod wezwaniem św. Katarzyny - był on wzniesiony prawdopodobnie w 1873 roku. Świątynia wybudowana została w stylu neogotyckim i znajduje się na terenach o bogatych walorach turystycznych, w pobliżu Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku krajobrazowego. W wyniku działań wojennych w sierpniu w 1944 roku, południowa wieża budowli została spalona. Po wojnie usunięto zniszczenia i odbudowano hełm tej wieży, ale niższy i w takiej formie pozostał do dziś. Wyposażenie wnętrza kościoła wykonane na przełomie XIX i XX wieku, ma również charakter neogotycki. Świątynia posiada liczne zabytkowe dzieła sztuki, wśród których znajdujemy obiekty przeniesione ze starego kościoła. Jednym z nich, jest przepiękna kamienna gotycka chrzcielnica z końca XV wieku, ozdobiona ostrołukowymi arkadami z lilii. Kościelny dzwon, wykonany przez ludwisarza Macieja z Krosna, datowany jest na 1507 rok, sygnaturka natomiast 1536 rok.
Ponad to na terenie wsi znajduje się wiele przydrożnych figur, kapliczek z rzeźbami i krzyży.Jedna z tych kapliczek, pochodząca z 1861 roku w swojej górnej kondygnacji posiada drewnianą rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Mieszkam w województwie podkarpackim i nigdy tam nie byłam. Muszę tam pojechać, chociaż jest to prawie 100km od mojej miejscowości.
OdpowiedzUsuńRównież nie jeszcze nie odwiedziłam tego miejsca, jednak tak samo jak Ty mam zamiar je zwiedzić. Główny powód - ruiny, które uwielbiam.
Usuń