wtorek, 26 sierpnia 2014

WPT - Województwo małopolskie, część 2

 Jordanów to drugie miasto z Małopolsce, które wspólnie odwiedzimy. Już w 1564 roku król Zygmunt August wydał przywilej na założenie miasta. Fundator - Wawrzyniec Spytek Jordan, podróżował po Europie Zachodniej, był wykształconym humanistą, miłośnikiem sztuki. Wspierał uczącą się młodzież, artystów i uczonych, fundował kościoły, szpitale i domy ubogich. W XIX wieku miasto podupadło i zamieszkiwane było przez niewiele ponad tysiąc osób. Również w tym wieku, a dokładniej w 1884 roku powstała Stacja Kolejowa Jordanów. Odnosiła duże szkody w trakcie II wojny światowej, lecz nowy budynek powstał pod koniec lat sześćdziesiątych i istnieje po dziś dzień. Niestety nie działają kasy biletowe ani poczekalnia, a sam budynek został sprzedany i jest własnością prywatną. W 1939 r. okolice Jordanowa były miejscem walk 10. Brygady Kawalerii oraz miejscowej ludności z wojskami niemieckimi. Miasto zostało silnie zniszczone w czasie II wojny światowej.




 Jednym z czynników, które skłoniły mnie do wyboru właśnie tego miasta był Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie oraz ratusz. Uwielbiam budynki z cegły, które moim zdaniem są bardzo tajemnicze.
Pierwszy ratusz miejski wzniesiono w 1571 r. Zlokalizowany na środku jordanowskiego rynku, wybudowany z cegły, oddany do użytku w 1911. W budynku tym mają siedzibę władze samorządowe miasta oraz Urząd Miasta. Początki kościoła sięgają końca XVI wieku, natomiast parafia została utworzona dużo później - w1856 roku. Świątynia wielokrotnie była przebudowywana, w 1912, w stylu neogotyckim, konsekrowana w 1972.



 Dąb Wolności na jordanowskich plantach "szubertowskich", posadzony zgodnie z uchwałą Rady Miasta w dniu 21 maja 1919 roku w celu upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 Godnym zwiedzenia jest Dwór na Chrobaczem, który został postawiony w połowie XVIII w..W skład zespołu dworskiego wchodziły: budynki dla służby, zabudowania gospodarcze, staw, ogród i park. Przez szereg ostatnich lat dwór był użytkowany przez szkołę na Chrobaczem. Obecnie jest własnością osób prywatnych.
 Jordanów z uwagi na swoje malownicze położenie w zdrowym klimacie wśród gór i lasów, posiada charakter miejscowości wczasowo - turystycznej.
Miasto stanowi dogodny punkt wyjściowy w otaczające pasma górskie. Z centrum prowadzi pięć szlaków turystycznych m.in. na Luboń Wielki i Babią Górę - 1725 m.n.p.m.
  W mieście działa Ludowy Klub Sportowy "Jordan". Sekcja piłkarska skupia wokół siebie młodzież w trzech drużynach (ok. 80 zawodników): trampkarze, juniorzy i seniorzy.




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz