wtorek, 12 sierpnia 2014

WPT - Województwo lubelskie, część 3

 Kolejnym przystankiem na naszej wycieczce po Lubelszczyźnie będzie piękny Chełm. Jest to miasto bardzo wysunięte na wschód kraju i znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą. Na początku warto powiedzieć, bo nie wszyscy wiedzą, iż był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
 Chełm otoczony jest lasami: Kumowa Dolina na północno-zachodniej części, a od strony wschodniej przez las Borek.W niedalekiej odległości od Borku mieści się liczący 1,12 ha, rezerwat przyrody Wolwinów, w której chroni się stanowiska roślinności stepowej, m.in. wiśnię karłowatą, oleśnika górskiego i gorysz alzacki.
 W pobliżu znajduje się też Chełmski Park Krajobrazowy obejmujący lasy Stańków i Żalin oraz torfowiska węglanowe. Mamy możliwość podziwiania także ok. 40 gatunków roślin chronionych oraz 22 wpisanych na listę zagrożonych, m.in. języczka syberyjska, starzec cienisty, tłustosz dwubarwny. Wśród występujących tu zwierząt można wymienić m.in.: wodniczkę, derkacza, kulika wielkiego, żółwia błotnego, strzępotka edypus.
 W samym mieście możemy zobaczyć pięć parków miejskich, m.in. park leśny przy ulicy Hrubieszowskiej z gatunkami takimi jak orzech szary, iglicznia trójcierniowa, a także trzynaście pomników przyrody, np.: wzgórze widokowe „Grodzisko”. Osobom bardziej zainteresowanym zwierzętami, chciałabym powiedzieć, że występują tu także rzadkie gatunki, takie jak m.in. derkacz, płomykówka, uszatka, dzierlatka, puszczyk.








 Chełm należał do wielu państw, m.in Węgier, Rusi Kijowskiej oraz Polski. Pod koniec wieku XIV uzyskał prawa miejskie, a ciekawostką może być to, iż w wiekach XVI — XVIII wydobywano tam kredę.
Podczas rozbiorów Polski miasto początkowo należało do Austrii, a dopiero później do Rosji. Wydarzenia miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku, jednak do Polski wrócił dopiero w 1918 roku.
Przed wybuchem II wojny światowej wybudowano w nim wodociągi i kanalizację. Wojna nie oszczędziła i tego miasta, gdyż już na samym początku, tj. ósmego września zostało zajęte przez Niemców.
W mieście mieszkało wiele żydów, dla których w 1940 roku utworzono getto. 
W roku 1944 został zdobyty przez Armię Czerwoną i wspomagających żołnierzy Armii Krajowej - został nieformalną stolicą Polski.






 W Chełmie możemy zobaczyć wiele pięknych miejsc, zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto, którego centralnym miejscem jest dawny rynek noszący od okresu międzywojennego imię znanego chełmskiego społecznika dr Edwarda Łuczkowskiego. Ciekawym elementem są ruiny ratusza, który został rozebrany w 1848 roku w wyniku groźby zawalenia po licznych pożarach. Wartą odwiedzenia jest osiągająca 40 metrów wysokości, Dzwonnica przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Powstała w 1878 r., później została przebudowana i podwyższona w 1939 r., a dopiero w czerwcu 2008 r. udostępniona została turystom. Kolejnym ciekawym miejscem jest zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Z podziemiami związane są legendy, podania i baśnie. Podziemia udostępnione są tylko częściowo dla ruchu turystycznego.
 Na terenie miasta znajdują się zarówno cmentarze rzymskokatolickie i prawosławne, jak i żydowskie. Istnieje też cmentarz wojskowy założony w okresie I wojny światowej, gdzie pochowani są żołnierze z okresu I wojny światowej oraz z okresu międzywojennego i II wojny światowej, i cmentarz jeniecki, w którym pochowanych zostało od 30 do 100 tysięcy ludzi, głównie żołnierzy radzieckich i Włochów.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz