piątek, 23 maja 2014

Śladami najpiękniejszych PN - Ameryka Północna, część 2

Park Narodowy Grenlandii
Dania, północno-wschodnia część Grenlandii














 Park narodowy został założony 22 maja 1974, od 1977 stanowi jeden z rezerwatów biosfery UNESCO, a w 1988 został powiększony do obecnych rozmiarów. Powierzchnia parku to 972 000 km² i jest to największy park narodowy na świecie. Ma powierzchnię dwukrotnie większą od Francji, a jego terytorium rozciąga się od samego wybrzeża  w głąb lądu. Niektóre miejsca są niedostępne dla zwiedzających. Teren zamieszkuje 30 osób, z których większość to naukowcy.













 Krajobraz jest unikalny i charakterystyczny dla Grenlandii, ponieważ nie jest dotknięty działalnością człowieka i tak jak wspomniałam, jest to teren zamieszkany przez pracowników i duńskie służby porządkowe.Zimy są bardzo długie i mroźne.Trwają niekiedy nawet dziewięć miesięcy, natomiast lata są krótkie i temperatura wynosi około 5° Celsiusza. Ittoqqortoormiit- miejscowość na wschodzie Grenlandii- jest idealną bazą wypadową do wycieczek turystycznych i wypraw przez morze kajakiem, łodzią lub drogą lądową psim zaprzęgiem do omawianego parku narodowego.
















Wszystkie gatunki fauny jakie występują na terenie Grenlandii, możemy zobaczyć na terenie parku. Żyją tutaj trzy z najrzadszych gatunków zwierząt: woły piżmowe, morsy praz największy lądowy drapieżnik- niedźwiedź polarny. Populacja wołów piżmowych wynosi od 5 do 15 tysięcy, co stanowi 40% światowej populacji.Oczywiście spotkamy tu również więcej ssaków w tym: lisy polarne, lemingi grenlandzkie, zające polarne, narwale, białouchy, a także liczne gatunki fok: nerpy, foki wąsate, grenlandzkie, obrączkowane i kapturniki. Zobaczymy tu też wiele gatunków ptaków, m.in.: pardwę górską, nura lodowca, białozora, edredona turkana i zwyczajnego, gęś krótkodziobą, puchacza śnieżnego.























Zewnętrzna wybrzeże charakteryzuje się jest słabą roślinnością. Pojawiają się wierzby i brzozy wraz z różnymi mchami i porostami. Roślinność w obrębie samego systemu fiordów jest bardziej żyzna, ponieważ podziwiać tu możemy: wrzosy  kukliki górskie i użytki zielone. W bardziej wilgotnych obszarach jezior i rzek znajdziemy duże tereny, baseny z turzyc i traw, gdzie duże stada wołów piżmowych i gęsi gromadzą się w lecie.

 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz