środa, 11 czerwca 2014

Śladami najpiękniejszych PN - Ameryka Północna, część 4

Park Narodowy Yosemite
USA, stan Kalifornia

  Patrząc pierwszy raz na zdjęcia tego parku, poczułam, że ma on w sobie coś magnetyzującego. Muszę przyznać, że zrobił na mnie największe wrażenie i wciąż nie mogę wyjść z podziwu tego cudu natury. Kolejnym wyznaniem będzie to, że opisywałam go z największym entuzjazmem. W 1984 r. park został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 Park Narodowy Yosemite położony jest w środkowej stanu Kalifornia, po zachodniej stronie gór Sierra Nevada. Został założony w 1890 roku, a jego powierzchnia wynosi 3081 km². Możemy tam podziwiać wąwozy, wodospady, jeziora cyrkowe, moreny, doliny rzeczne i strome zbocza. Najwyższym szczytem jest osiągający prawie 4 tysiące metrów nad poziomem morza Mount Lyell - dokładna wysokość to 3997 m n.p.m. Na krajobraz wypływają łąki, majestatyczne i potężne wodospady oraz granitowe ściany skalane.
 Sercem parku, które przyciąga najwięcej turystów jest Dolina Yosemite, głęboki kanion powstały przez działalność lodowca. Spośród 3 mln osób, które zwiedzają park, około 80% kieruje się w jej stronę. Dolina ma długość 13 km i powierzchnię ok. 18 km². Można w to miejsce dotrzeć trzema czynnymi przez cały rok trasami: Highway 41, Highway 120 oraz Highway 140. Na teren doliny można wjechać także samochodem, jednak w celu ograniczenia emisji spalin i hałasu wprowadzono również system regularnie kursujących busów.



























 Wysokości na terenie parku wahają się od 648 do 3997 m n.p.m. Wyróżnia się tutaj pięć stref roślinności (m.in.: chaparral oraz strefę alpejską). Strefa pierwsza być może jest niektórym nieznana, więc określę ją jako zimozieloną formację roślinną, przypominającą nieco makię. Typowymi roślinami dla chaparral są wawrzyny, karłowate dęby.
Kolejną ważną, a zarazem ciekawą informacją jest to, iż z ok. 7000 gatunków roślin, występujących w Kalifornii, połowa pojawia się na terenie gór Sierra Nevada, które sąsiadują z opisywanym parkiem, a ok. 20% na obszarze Parku Narodowego Yosemite.
 Umiarkowany klimat i bujna roślinność sprawiły, że to miejsce jest domem dla ponad 400 gatunków zwierząt, z których ok. 160 to gatunki zagrożone.
Nie zamierzam wypisywać wszystkich przedstawicieli fauny, lecz wymienię tylko kilka. Na terenie parku powszechnie występują: baribale, rysie rude, wiewiórki ziemne, lisy wirginijskie, puszczyki plamiste, dzięcioły oraz kilka gatunków nietopetrzy.
Chciałabym jeszcze przestawić kilka bardzo interesujących ptaków, którymi są m.in.: mysikrólik złotogłowy, puzik, orzechówka popielata oraz junko zwyczajny.


















Wróćmy na chwilę do flory. Na terenie parku znajdują się trzy gaje z olbrzymimi starymi sekwojami: Mariposa, Tuolumne i Merced. Warto wspomnieć, że sekwoje to największe drzewa świata, licząc obwód ich pnia, są również jednymi z najwyższych i najdłużej żyjących drzew. Te, które rosną w parku liczą nawet ponad 2000 lat. Najsłynniejszy okaz sekwoi w Yosemite to "Grizzly Giant" liczy 2700 lat. Jest on wysoki na 65 metrów, a jego średnica u podstawy liczy 9 metrów.
 Oczywiście same sekwoje tak potężnych skupisk drzew nie tworzą. Ważnym elementem są łąki, które stanowią ważne, produktywne siedliska dla dzikiej przyrody. Osobniki, które je zamieszkują, mają dostęp do pożywienia - niekończące się praktycznie zielone trawy, oraz wody - różnych rozmiarów stojące zbiorniki wodne, licznie pojawiające się na łąkach.
 W parku występuje osiem gatunków sosny, w tym: sosna żółta, sosna Jeffreyasosna,  Lamberta, sosna zachodnia. Innymi pięknymi drzewami są: cedrzyniec kalifornijski i dąb czarny. W miarę wzrostu wysokości,
drzewa oraz inne rośliny, stają się coraz mniejsze i bardziej skąpe. Na najwyższych wysokościach, krajobraz zmienia się nie do poznania, ponieważ flora ustępuje rozległemu granitowi. Klimat w tych siedlisk jest szorstki, a okres wegetacji krótki. Jednak spotkamy tak gatunki zwierząt, które są dostosowane do tych niekorzystnych warunków.


 Może powinnam rozpocząć ten artykuł od pierwszej działalności człowieka, jednak czynię to teraz. Tak więc według badań obszar parku narodowego był zamieszkany od 3 500 lat temu. Ludnością mieli być Indianie z ludu Miwok. Plemię to prowadziło życie koczownicze, choć w dolinie Yosemite powstało kilka stałych osad. Dotąd spokojne życie, jakie prowadzili, zakłóciła tzw. gorączka złota, która w połowie XIX wieku sprawiła, że Indianie zaczęli rywalizować o dobra materialne z dużo lepiej uzbrojonymi Amerykanami. Podczas pogoni z uciekającymi Indianami, kolonizatorzy znaleźli się w bogatej w złoża naturalne Doliny Yosemite, co sprawiło, że została rozsławiona. Z obawy przez jej zniszczeniem Kongres po złożeniu wniosku przez tamtejszych osadników podjął decyzję o utworzeniu rezerwatu na terenie doliny.



 Na koniec mam dla Was obrazy Alberta Bierstadten Yosemiteko Haranarena: 








1 komentarz:

  1. Nie da się ukryć, że parki narodowe w USA są piękne i znacznie lepsze od naszych w Polsce. Zwierzęta, jak i zarówno zdjęcia Alberta to coś niesamowitego. Na https://sanfrancisco.pl/ czytałam o parku narodowym Kings Canyon i w tym roku chcę się tam wybrać!

    OdpowiedzUsuń