Dlaczego musimy oszczędzać energię?
Odpowiedź jest dosyć prosta: żeby zapasy energii starczyły na dłużej, bo jak wszyscy dobrze wiemy, nic nie trwa wiecznie. Zapasy węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego nie będą pełne przez cały czas. Może słyszeliście o zamykanych kopalniach węgle, których meta spowodowana była skończeniem się pokładów wydobywanego surowca. Niestety nie wszystkie państw posiadają zapasy wyżej wymienionych substancji, lub jest ich mało.
Nawet mały samochód produkuje wiele trucizn, które niszczą glebę, wodę, powietrze, a także zdrowie. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać postępu, ale możemy dać naturze pomocną dłoń - tylko jak?
Sposobów na oszczędzanie jest tak wiele, jak urządzeń w domu lub nawet więcej, oto kilka z nich:
TELEWIZOR - trzymanie telewizora włączonego, w gotowości do włączenia pilotem powoduje zużycie energii, a włączonemu urządzeniu nie potrzebny jest widz, którego i tak nie ma.
KOMPUTER - połowę energii zużywanej prze komputer zabiera monitor, który należy wyłączyć. Sama mam z tym problem, ale czas coś zmienić, bo przecież to tylko kliknięcie, dzięki któremu licznik kręcić będzie mógł trochę zwolnić.
CZAJNIK ELEKTRYCZNY - gdy byłam małą dziewczynką, to zawsze mnie dziwiło, jak taki czajnik może tak szybko zagrzać mi wodę na herbatę. Taka szybka moc, sprawia, że czajnik zużywa bardzo dużo energii, dlatego lej do niego tyle wody ile naprawdę potrzebujesz.
LODÓWKA - życie bez niej byłoby niemożliwie trudne i znowu musielibyśmy chować jedzenie, prowiant do ziemianek - mam nadzieję, że wiecie o czym piszę. Lodówka działa praktycznie cały dzień, to dobrze, ale pamiętaj, że nie należy stać bardzo długo przy otwartych drzwiach, ani wkładać gorących dań do lodówki! Pracuje ona wtedy jeszcze mocniej, co powoduje, że licznik energii elektrycznej zaczyna wariować.
OŚWIETLENIE - podobna sytuacja jak z telewizorem - po co komu światło w pokoju jeśli go tam nie ma? Warto zakupić sobie żarówki energooszczędne, ponieważ nie marnują tyle energii, a ich światło jest czasami lepsze niż z tych zwykłych żarówek. Również mają one dłuższą żywotność.
ZMYWARKA - staraj się w miarę możliwości, jak najbardziej ją zapełniać. Mniejsze ilości naczyń, np. pojedynczy kubek i łyżeczka, umyj w letniej wodzie pod małym strumykiem.
To tylko kilka przykładów, którymi możemy wspomóc planetę. W następnej części pokażę Wam jak możemy oszczędzać ciepło. Do zobaczenia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz