piątek, 9 maja 2014

Krab z puszystymi rękawami - Krab wełnistoręki

Krab wełnistoręki zwany też krabem wełnistoszczypcym lub chińskim to największy skorupiak zamieszkujący wody Polski. Jego nazwa pochodzi od specyficznego "futerka" na szczypcach samców, umiejscowionego tak, że widać tylko końcówki szczypiec. Samice posiadają mniej futerka.
 Jego naturalnym środowiskiem życia są zbiorniki wodne na terenie Korei i Chin, a w Europie pojawił się w XX wieku, kiedy to został zawleczony od Morza Północnego oraz Bałtyku ze swojej ojczyzny w wodach balastowych statków płynących do Niemiec. Zamieszkuje nory wykopane na dnie wód słodkich.
  Krab ten jest gatunkiem wszystkożernym i konkuruje o pokarm z rakami, niszczy ikrę ryb odbywającymi tarło przy dnie lub wśród roślin, żywi się padliną, a także rybami, jednak nie odnotowano aby chwytał je szczypcami.
 Rozmnażają się w estuariach, czyli w poszerzonym, lejkowatym ujściem rzeki, powstałym dzięki działaniom pływów morskich. Większość życia spędzają w wodzie słodkiej, odbywają wędrówki z rzek w stronę mórz i mogą pokonać nawet 12 km dziennie, a ich łączna trasa wynosi około 300 km.


Można powiedzieć, że ten gatunek kraba jest w pewnym rodzaju szkodnikiem, ponieważ wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje. Niszczy też sieci rybackie i rośliny wodne, a do tego rozmnaża się bardzo szybko. Ma on jednak swoich wrogów, np. szczupaka, suma, czaple, bociany oraz wydry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz