piątek, 31 stycznia 2014

Poetycko o naturze #7

ZIMA.



 Na ziemię, jakby całun, śnieżna padła szata,
Złoty blask słońca czarne przesłoniły chmury;
Wszystkie kwiaty powiędły i gaj już ponury
Bo w nim umilkła ptasząt gromada skrzydlata!

 I w mojem sercu także zeschły róże lata,
Smutek zaciemnił chmurą myśli mych lazury —
Gwiazda nadziei blednie — a ptak złotopióry
Ptak o czarownym głosie — miłość, mnie odlata!

 Ale niedługo wiosna na ziemię powróci,
Słońce ją opromieni i ze snu ocuci —
Niebo znów przyoblecze swą szatę błękitną;

 Słowik zacznie piosenkę — i róże rozkwitną
Pośród szmaragdowego młodych łąk kobierca!
— A mnie, czyż nowa wiosna zawita do serca?
 - Konstanty Gaszyński


środa, 29 stycznia 2014

Zwierzęta od A do Z - Siewka złota

Siewka złota


   Jest to średniej wielkości gatunek ptak z rodziny sieweczkowatych. W Europie występuje w Skandynawii, na Islandii i Wyspach Brytyjskich, spotykana jest także w krajach bałtyckich i na Białorusi.
W Polsce siewki złote gnieździły się w XIX wieku, obecnie regularnie pojawiają się na przelotach - od marca do maja i od lipca do grudnia. Najwyższe skupiska tych ptaków lokują się w obszarze doliny Słudwi i Przysowy - do 11 tys. osobników w jednym miejscu. Obecnie jest to gatunek chroniony.

Spotyka się ją najczęściej w tundrze, na bagnach oraz polach uprawnych, pastwiskach i łąkach.
Mierzą od 25 do 30 cm długości ciała, a rozpiętość skrzydeł wynosi około 55-75 cm. Siewka złota osiąga 155- -310 g. Żywi się przede wszystkim owadami i innymi drobnymi bezkręgowcami, ale zjada także
jagody.  


Żyją parami, składają jaja w gnieździe na ziemi i wspólnymi siłami opiekują się pisklętami.
Kiedy ujrzą napastnika próbują odciągnąć go od gniazda i młodych, zwracając na siebie uwagę i podbiegając w kierunku zagrożenia. Wydają przy tym liczne głośne gwizdy, często na przemian przez oboje rodziców. Młode siewki rozwijają się bardzo szybko, bo już po miesiącu od wylęgnięcia zaczynają latać. 



wtorek, 28 stycznia 2014

Artystyczne zwierzęta - sójka

Wybiera się sójka za morze,
Ale wybrać się nie może.

"Trudno jest się rozstać z krajem,
A ja właśnie się rozstaję."


- Jan Brzechwa


 



 



 






 


 

  


poniedziałek, 27 stycznia 2014

Następni feriowicze.


 Dziś ferie zaczynają uczniowie województw : podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
 Życzę wszystkim udanego odpoczynku ! :)

piątek, 24 stycznia 2014

Poetycko o naturze #6

                   ZŁA ZIMA


Hu! hu! ha!
Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!

Hu! hu! ha!
Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała,
W ręku gałąź oszroniała,
A na plecach drwa...
Nasza zima zła!

Hu! hu! ha!
Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma.
Nasza zima zła!

- Maria Konopnicka 

3 800 !

 Przed chwilą, sprawdzając statystyki bloga zobaczyłam, że licznik odwiedzin wybił już 3 800 ! Jestem bardzo zadowolona i zaskoczona, ale mam nadzieję, że w miarę upływu czasu coraz to więcej osób będzie odwiedzać Annimali.
Dziękuję ! 
3 800

środa, 22 stycznia 2014

Mrówki w kosmosie.

 W czwartek 9 stycznia 2014 z bazy kosmicznej Wallopsa (Virginia, USA) wystartowała rakieta Antares, która wyniosła na orbitę prywatny statek kosmiczny Cyngus. Wylot był odkładany kilkakrotnie, m.in. przez mróz na Ziemi. Po niecałych 3 dniach statek doleciał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na tę stację kosmiczną oprócz sprzętu naukowego, Cyngus zawiózł prawie 1,5 tony zapasów dla mieszkających tam astronautów. Statek zabrał też żywy ładunek w postaci 800 mrówek, potocznie nazywanych "mrówkonautami". Naukowcy oraz studenci, a także uczniowie na Ziemi będą obserwować te małe stworzenia w niemal zerowej grawitacji. Badania mogą pomóc inżynierom ziemskim w stworzeniu roju robotów, który mógłby być wykorzystywany do przenoszenia ciężkich przedmiotów, a także przy operacjach ratunkowych.
  Styczniowy wylot jest jedną z ośmiu misji Cyngusa, który pozostanie w Stacji przez miesiąc, potem  odcumuje, i spłonie w atmosferze a jego szczątki spadną do oceanu.

wtorek, 21 stycznia 2014

Dzień Babci i Dziadka !

Wszystkim Babciom i Dziadziom życzę : radosnych i pogodnych dni, zdrowia, aby każdy dzień stawał się wyjątkowy, energii,
 a także wielu chwil uśmiechu !

poniedziałek, 20 stycznia 2014

"Mój przyjaciel słoń."

 Muszę się przyznać, że mam słabość do wszelkich staroci, w tym także książek. Ostatnio odnalazłam krótki otwór Wojciecha Żukrowskiego "Mój przyjaciel słoń".


 Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w wietnamskiej wiosce, którą rządzi Funk Fan Bao, jego były pola ryżowe, plantacje kakao i ananasów, a także stada. Pracujący tam ludzie, między innymi członkowie rodziny chłopca Hoanga Kao Wana - Wędrującego Obłoka, muszą oddawać mu większą część ryżu, który jest dla nich jedynym pożywieniem. Matka głównego bohatera to niezwykle silna kobieta ponad wszystko kochająca swą rodzinę, natomiast ojciec chłopca to człowiek, który niczego i nikogo się nie boi. W skład rodziny wchodzi też słoń nazwany Mocny Pan, który kocha swoich opiekunów i również przez nich jest kochany, jednak najlepiej czuje się w towarzystwie Wędrującego Obłoka - tworzą niezwykle zgraną parę. Słoń wykorzystywany jest do przenoszenia bel drewna - nie jest męczony. Podczas tej pracy pokazuje jak mądrym jest stworzeniem, chodzi tu o minimalne wykorzystywanie swej siły i wykorzystanie pewnego schematu, który pozwala na szybsze i łatwiejsze przekładanie bel.
 Wioskę często odwiedzają Francuzi i są goszczeni w domu pana Bao, który zmusza ludność do większej pracy i nakazuje im, aby oddawali mu więcej ryżu. Po pewnym czasie, Francuzi nagle opuszczają osadę, jednakże zabiera się z nimi sam pan Bao. Ludzie poczuli co to wolność, ale ich sielanka nie trwała długo, ponieważ okazało się, że nadchodzą Japończycy, a "Francuzi poddali się; gorzej- nawet zaczęli służyć zwycięzcom". Mieszkańcy wioski zaczęli przygotowywać się do obrony tamując nawet rzekę.
 Niedługo po tym nad miejscem zamieszkania Wędrującego Obłoka pojawiają się samoloty, a później Japończycy zostają na wyspie. Wrócił też Funk Fan Bao, który ugościł ich we własnej siedzibie.
  Na wyspie pojawia się partyzant - Wielki Kret, który pomaga mieszkańcom, doradzając im w nękających ich kwestiach. Hoang Kao Wan i jego ojciec wyruszają do obozu partyzantów, jednak po drodze napotykają Japończyków, którzy strzegą granic wioski. Ojciec zostaje ranny i zabrany do koloni okupantów, a Obłok szuka obozu przyjaciół, by dostarczyć powierzony mu meldunek. Udaje mi się to, ale po drodze zgubił go i początkowo uważany jest za szpiega japońskiego, jednak jeden z partyzantów odnalazł zagubioną wiadomość.
  Historia kończy się dobrze - odnaleziono i odzyskano ojca chłopca i niezbędna okazała się tu pomoc słonia. Wietnamczykom dopomogli także Polacy, którzy przetransportowali ich żołnierzy do portu Hai Fong. Główny bohater oddał Polakom swojego spracowanego już słonia. Na końcu pojawiają się bardzo mądre słowa :
"- On lubi was - powiedział z głębokim przekonaniem młody Wietnamczyk - 
on wie, że Balan* to u nas znaczy tyle samo, co - przyjaciel !"

*Balan - po wietnamsku : Polak.

 Szczerze polecam przeczytanie tej książki. Wydana została w 1973 roku i posiada 72 strony. W internecie możecie ją zakupić bardzo tanio, a jest naprawdę wartościowa. Przeczytanie jej zajęło mi nie całą godzinę.






piątek, 17 stycznia 2014

Nadszedł ferii czas !

 Dopiero były święta, a już teraz zaczyna się nam czas ferii. W tym roku czas zimowego odpoczynku rozłożony jest od 20 stycznia do 2 marca 2014 roku. Poniżej przedstawię Wam terminy ferii dla poszczególnych województw.

GRUPA 1 

20.01 - 02.02.2014 r. : lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

GRUPA 2 

27.01 - 09.02.2014 r. :
podlaskie, warmińsko-mazurskie

GRUPA 3  

03.02 - 16.02.2014 r. :
kujawsko-pomorskie, małopolskie, świętokrzyskie, lubuskie, wielkopolskie

GRUPA 4 

17.02 - 02.03.2014r. : dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie










ŻYCZĘ UDANEGO WYPOCZYNKU !

środa, 15 stycznia 2014

Zwierzęta od A do Z - Raja bruzdowana


Raja bruzdowana
Zamieszkuje północny Atlantyk od południowej Anglii do północno-zachodnich wybrzeży Afryki oraz Morze Śródziemne. Żyje w wodach przybrzeżnych, na piaszczystym lub mulistym dnie na głębokości 200 m.W Atlantyku liczny, natomiast w Morzu Śródziemnym rzadki gatunek. Ponad to jest już gatunkiem zagrożonym. 

Żywi się małymi zwierzętami żyjącymi na dnie.
 Jest to ryba jajorodna. W Morzu Śródziemnym składanie ikry odbywa się wiosną, a w Atlantyku na jesień. 
Dorasta maksymalnie do 1,2 m. Skóra grzbietu jest kolczasta, z wyjątkiem powierzchni płetw brzusznych i nasady trzonu ogonowego. Wzdłuż, środkowej linii grzbietu oraz trzonu ogonowego u samców biegnie 1 nieregularny rząd kolców, u samic zaś 2 rzędy. Posiada od 40 do 50 zębów.

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Śladami najpiękniejszych PN - Azja, część 2

Park Narodowy Góry Karmel
Izrael, na południe od miasta Hajfa

 

 Park ten jest jednym z największych parkiem narodowym na terenie Izraela. Powierzchnię 8500 km² porasta bujna roślinność leśna, a także gęste krzewy. Skupiska leśne tworzą głównie dęby, sosny i szarańczyny. Wiosną kwitną tu zawilce, storczyki oraz fiołki alpejskie. Po terenie parku wytyczono ścieżki turystyczne, a w najbardziej eksponowanych miejscach wybudowano platformy widokowe oraz miejsca piknikowe. Czas zwiedzania waha się od jednej godziny do całego dnia. Niektóre obszary parku są dostępne dla osób niepełnosprawnych.


 













Reprezentacyjni przedstawiciele fauny to głównie koziorożce, daniele, sarny, dzikie owce, egipskie sępy, orły Bonelli, sępy Gryfa oraz sprowadzane z Grecji kozły kreteńskie. Na terenie dzisiejszego Izraela zamieszkiwało niegdyś wiele gatunków zwierząt, których już dziś nie spotyka się w tych rejonach, a mówię tu o niedźwiedziach, krokodylach, lwach, gepardach, które w skutek masowych polowań zniknęły lub wyginęły przez zmiany w ekosystemie. Podjęto pewne kroki, które mogłyby przywrócić niektórych przedstawicieli bardzo bogatej kiedyś fauny i wprowadzono kilka cennych gatunków m.in. azjatyckiego dzikiego osła, mezopotamskiego daniela oraz białej prostorożnej antylopy afrykańskiej. Sprowadzone z innych części świata zwierzęta umieszczono w utworzonym na terenie parku rezerwacie Hai-Bar.


niedziela, 12 stycznia 2014

Nowa funkcja na blogu.

 Na samej górze oprócz strony głównej, roślin i zwierząt umieściłam kolejną kartkę z nagłówkami, które do tej pory ukazały się na Annimali. Jak można się domyślić, nagłówki na blogu zmieniane są co dwa miesiące, więc na nową odsłonę bloga trzeba jeszcze trochę poczekać. :)

piątek, 10 stycznia 2014

Poetycko o naturze #5


                                                      Ogrodowa muzyka 

Gra w ogrodzie kapela :
Świerszcz zielony pod liściem łopianu
Złota pszczoła solistka,
Pierwsze i trzecie skrzypce - muchy
I bąk basista.
Grają, grają od ucha do ucha !
Jabłoń słucha -
Nawet nie wie, że też gra,
Że z liściastego cienia
Sypie się muzyka.

Andrzej Grzyb, Bajeczny ogród

środa, 8 stycznia 2014

Co wiesz o zwierzętach i roślinach ? #6

Mam dla Was dzisiaj kolejny, bo już szósty test. Zapraszam do sprawdzenia swojej wiedzy. :)

1. Jakie zwierzę ma największe oczy?
A Kałamarnica olbrzymia
B Słoń afrykański
C Rekin
D Krokodyl nilowy

2. Który z wymienionych psów jest znany z jedzenia ryb ?
A Lablador
B Nowofunland
C Dingo

3. Największy dzbanecznik miał dzbanki o długości ... :
A 78 centymetrów mieszczące około 1,5 litrów cieczy trawiennej
B 2 metrów mieszczące około 3 litrów cieczy trawiennej
C 35 centymetrów mieszczące około 2 litrów cieczy trawiennej

4. Jak nazywa się koń przedstawiony na zdjęciu poniżej ?













A Kuc Exmoor
B Kuc Fell
C Kuc Sorraia
D Kuc szetlandzki

5. Jak nazywa się roślina pod spodem i czy jest pasożytem roślinnym ?













 
A Łuskiewnik różowy, jest to pasożyt roślinny
B Mieczyk, nie jest to pasożyt roślinny
C Hiacynt, nie jest to pasożyt roślinny
D Korzeniówka pospolita, jest to pasożyt roślinny

Sprawdź teraz swoje odpowiedzi :

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Artystyczne zwierzęta - kruk.

 Kruki widujemy w naszym kraju przez cały rok. Jedni je tępią, a drudzy uznają je za znak śmierci i cmentarza. Prawda jest taka, że są to jedne z najinteligentniejszych ptaków w Polsce. Osobiście bardzo je lubię, są dla mnie tajemnicze, a zarazem zabawne.


"Po­winieneś już wie­dzieć, że kru­ki nie zdradzają ta­jem­nic. Nie poz­nasz Praw­dy, jeśli sam siłą nie wtar­gniesz do ich strażnic. " - Hachi


 
 















piątek, 3 stycznia 2014

Aphrodita aculeata, czyli mała morska mysia.

 Aphrodita aculeata posiada kilka imion : mysz morska, afrodyta tęczowa, złotorunka. Zaliczana jest do gromady wieloszczetów. Jest to wbrew pozorom pospolity gatunek w morzach Europy - w północnej części Oceanu Atlantyckiego, w Morzu Północnym, Śródziemnym. Zwierzę to prowadzi przyziemny tryb życia i porusza się za pomocą parapodium*. Ryje w mule, drąży tunele w dnie morskim wwiercając się najpierw głową lub zagrzebuje się w mule częścią ciała oczekując na zdobycz. Dodatkową pomocą do zdobycia pożywienia jest jej wygląd. Ma brązowe futerko na grzbiecie, które idealnie wpasowuje się w piach, a po bokach posiada barwne, miękkie gęste niteczki, które mienią się metalicznie. Ich prawidłowa nazwa to szczecinki. Żywi się małymi bezkręgowcami morskimi; często spotyka się u niej kanibalizm*. Sama stanowi pokarm wielu ryb i jest to gatunek rozdzielnopłciowy.











*parapodium - parzysty boczny wyrostek występujący na każdym segmencie wieloszczetów.
*kanibalizm - zjadanie osobników tego samego gatunku. 

środa, 1 stycznia 2014

To już pół roku !

 Dokładnie sześć miesięcy temu o godzinie 14:47 założyłam bloga Annimali. Jest mi niezmiernie miło, że licznik odwiedzin jest całkiem spory, blog ma kilkunastu obserwatorów. Do tej pory ukazało się tu ponad 160 postów. Myślę, że spędziliście miłe chwile przez te pół roku na Annimali oraz mam nadzieję, że to jego dobry początek, a nie koniec. :)


Zmiany, zmiany, zmiany !

 Być może niektórzy z Was zorientowali się już, że blog zmienił wygląd. Postanowiłam dać coś od siebie w jego wystrój i tego właśnie powodu narysowałam psiaka, który od teraz przez zapewne 2 miesiące będzie symbolem bloga. Dodatkowo umieściłam czerwone akcenty, które rozświetlą bloga.
 Myślę, że ta zmiana się Wam spodoba i liczę na opinię. :)

2014 !


 









W tym nowym 2014 roku życzę
Wam zdrowia,
wielu sukcesów, odważnych marzeń,
mądrych decyzji, satysfakcji, wspaniałych przyjaźni. 
Oby najskrytsze marzenia znalazły urzeczywistnienie,
a każdy dzień przynosił tylko radość i uśmiech
bez trosk i zmartwień.