poniedziałek, 17 marca 2014

Zwierzęta od A do Z - Uistiti białoucha

Uistiti białoucha


 Jest to przedstawiciel małp pędzelkowych, które są najprymitywniejszą formą wśród wszystkich małp.
 Występuje powszechnie w lasach deszczowych położonych nad brzegiem morza i nad rzekami, zamieszkuje także inne tereny leśne na obszarze północno-wschodniej Brazylii, Kolumbii i Boliwii. Na obszary Ameryki Południowej została sprowadzona i dobrze zaaklimatyzowała się w panujących tam warunkach.



 
Prowadzi dzienny tryb życia, a noc spędza w dziupli. Żyje w stadach liczących do 15 osobników, a ich terytorium obejmuje obszar o powierzchni ok. 10-40 hektarów. Rozmnaża się cały rok, a po okresie 130-150 dni na świat przychodzą zwykle bliźnięta, którymi wspólnie opiekują się rodzice. Młode rodzą się całkowicie owłosione. Samiec bardziej dba o rozwój młodych, co u naczelnym zdarza się rzadko - nosi je na własnym grzbiecie, opiekuje się nimi i uczy je. Matka natomiast zajmuje się zdobywaniem pożywienia.
Żywi się żywicą drzew i słodkimi sokami, które zdobywa nacinając drzewo dolnymi siekaczami. W skład jej pożywienia wchodzą głównie owoce, nasiona, liście z kwiatami, a także niewielkie zwierzęta, np. owady, pisklęta, ptasie jaja i żaby.












  Inna nazwa tego gatunku to marmozeta zwyczajna. Długość życia tych zwierząt sięga 10 lat na wolności, a 16 w niewoli.Uistiti osiąga rozmiary wiewiórki - około 25 cm długości i 30-35 cm ogona. Sierść ubarwiona jest na rudobrązowy lub szary kolor, z wąskimi białymi i czarnymi pierścieniami na ogonie. Pomimo swoich rozmiarów, ogon nie jest tak chwytny, jak na przykład u oposów i bardzo rzadko marmozeta zawisa na nim na gałęzi. Ciekawostką jest to, że wszystkie palce za wyjątkiem kciuka, który ma prawdziwy paznokieć - są opatrzone haczykowatymi pazurkami.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz