sobota, 7 września 2013

Zwierzęta od A do Z - Borsuk


 Borsuk 
▫ gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych.


 Jest jednym z najsympatyczniejszych i najoryginalniejszych ssaków zamieszkujących lasy Eurazji. Występuje on w całej Europie z wyjątkiem północnej Skandynawii i Sardynii. Lubi przebywać na terenach podmokłych, jak i w lasach, najczęściej mieszanych z bogatym podszytem otoczonych urodzajnymi polami. Czasami można go zobaczyć w opuszczonych sadach.



 












 Borsuk ma silą budowę ciała -osiąga 60-90 cm długości ciała,a jego ogon 15-20 cm. W lecie waży 7-13 kg, w zimie 15-17 kg. Ciało pokryte jest długim, szczeciniastym białoszarym futrem, na brzuchu zaś czarnobrązowym. Wzdłuż białej głowy przez oczy przebiegają dwie czarne pręgi. Nie wszystkie borsuki są białoszare. Występują również czarne i białe, a niekiedy białożółte i białorude. Nogi borsuka opatrzone są w silne pazury, które służą mu do grzebania w ziemi.

  Jest to zwierzę nocne. Dnie przesypia w swojej norze, a raczej w specjalnej komorze. 
Nora borsuka jest bardzo skomplikowana. Znajduje się w niej wiele krętych ścieżek, które prowadzą pod powalonymi pniami, przez gęste zarośla malin, do wodopojów i płaskich kamieni, pod którymi poszukuje owadów. Czasem ścieżki prowadzą do nikąd i gubią się w terenie. 

  

  









 Jaźwiec, czyli inaczej borsuk jest bardzo czystym i inteligentnym zwierzęciem.
Nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych w norze, lecz wykorzystuje w tym celu specjalne dołki. Porządku uczy również swoje młode. To zamiłowanie do sprzątania sprowadza się do tego, że na ogół borsuki nie mają pasożytów i nie chorują.
Borsuk jest wszystkożerny żywi się jagodami, korzeniami, dżdżownicami, chrząszczami, grzybami, a niekiedy warzywami i opadłymi z drzew owocami. 

 

















   Samica rodzi młode raz w roku lub co dwa lata. Po ciąży trwającej 7 miesięcy przychodzi na świat w marcu lub kwietniu 2-6 młodych. Są one ślepe i o ubarwieniu brudnobiałym. Po 5 tygodniach małe borsuki otwierają oczy, a po 6-8 tygodniach wychodzą z nory. Lubią gonić się nawzajem, przeskakiwać przez siebie, przy czym wydają głośne i zabawne dźwięki. Do 3 miesiąca odżywiają się mlekiem matki, a w listopadzie opuszczają rodziców i szukają własnej nory. Para borsuków pozostaje wiernym małżeństwem na całe życie, które trwa 10-12 lat. 

 














Teraz czas na zagadkę. Z jakiej bajki pochodzi ten borsuk ? 


2 komentarze: