czwartek, 1 sierpnia 2013

To już 69 lat ...

... od godziny 'W'. 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 ('W') Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko okupującym Polskę wojskom niemieckim. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową, w ramach akcji "Burza", akcji do, której zmobilizowało się około 100 tysięcy żołnierzy i oficerów AK.


  Jak mówią sami powstańcy : "Przegraliśmy militarnie, ale wygraliśmy dyplomatycznie".
Powstanie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. W tym czasie oddziały straciły 16 tysięcy żołnierzy, z czego 10 tysięcy to zabici, a 6 tysięcy to zaginieni, których uznaje się za zabitych. Rannych natomiast zostało 20 tysięcy osób, w tym około 5 tysięcy ciężko. Do niewoli niemieckiej trafiło 15 tysięcy żołnierzy (oficerowie i 2 tysiące kobiet).
  Co do cywilów nie ma 100 procentowej pewności, ale szacuje się, że zginęło od 100 - 200 tysięcy ludzi. Mieszkańcy Warszawy oraz podwarszawskich zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Liczba tych osób wynosi około 650 tysięcy (550 tysięcy ze stolicy, 100 z miejscowości w okolicach Warszawy), z czego 150 tysięcy zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych lub wywieziono je na przymusowe roboty w Rzeszy.




  





 


 






 



  

   

  Powojenna Warszawa w ogóle nie przypominała dzisiejszej stolicy Polski. Była doszczętnie zniszczona. Wojna przyniosła zniszczenie 84% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, bo miała być tylko "punktem na mapie"...


 
 < - Warszawa dziś




      Warszawa w 1945 roku - >


  Nie pozostaje mi nic więcej jak podziękować Powstańcom, którzy wielką odwagą, sprytem i miłością do Ojczyzny postanowili ją odzyskać. 
Dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz