Kwitła tu kultura trzciniecka, potem kultura ceramiki sznurowej. Znajdują się tu kurhany, które były używane jeszcze w średniowieczu.
Wioska słynie z muzeum etnograficzno-przyrodniczego wpisanego do rejestru zabytków; "Zagrody" państwa Jachmyków - osób zainteresowanych geologią, którzy osiedlili się tutaj, by trochę poszperać w glebie. To co udało im się znaleźć, umieścili w skansenie, który udostępnili do zwiedzania. Właściciele posiadają także gospodę i karczmę, gdzie mamy możliwość noclegu w tradycyjnych chałupach oraz skosztowania smacznych potraw dawnej wiejskiej kuchni.
Zagroda położona jest w przełomowej dolinie Wieprza na Roztoczu Środkowym. Dookoła rozciąga się odwieczna puszcza, dzisiaj lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego.
W tym muzeum możemy obejrzeć ślady ostatnich dinozaurów żyjących na terenie Polski i jedne z ostatnich na świecie, co jest bardzo interesujące. W odległości pięciu kilometrów od opisywanej wsi żyły niegdyś duże roślinożerne dinozaury kaczodziobe, zwane hadrozaurami. Znaleziono także trop kilkumetrowego drapieżnika, z rodziny tyranozaurów - podobne ślady odkryto także w Hiszpanii, Kanadzie i Teksasie.
W zbiorach Stanisława Jachymka znajdują się również kompletne okazy oraz odłamki ponad 50 meteorytów z całego świata, a każdy z nich jest inny. Zbiór ten jest cennym materiałem porównawczym. Oczywiście możemy zobaczyć go na własne oczy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz