Łyska
Najpospolitsza, a zarazem jedyna dotąd znana przedstawicielka z rodziny chruścieli.
Zamieszkuje całą Eurazję z wyjątkiem skrajnych punktów na północy i południu. Spotkać ją można także w Polsce, nawet na małych stawkach jeśli brzegi porośnięte są trzcinami. Przeważnie na otwartej toni wody można zobaczyć co najmniej jedną parę łysek.
W zimie wędrują ku południowi, gdzie zimują w dużych stadach razem z innymi ptakami na rzekach, jeziorach i brzegach mórz.
Osiąga około 40 cm długości, rozpiętość skrzydeł to przeważnie 70 cm, a waga łyski może wynosić od 0,6 do 1,2 kg. Między kwietniem, a majem samica znosi 6-18 jaj.
Wysiadywanie ich trwa około 25 dni.
Pisklęta po opuszczają gniazdo, a samodzielność uzyskują po 8 tygodniach. W początkowych dniach życia znajdują się pod opieką obojga rodziców, a później tylko samiec, ponieważ samica przygotowuje się do kolejnego lęgu. Łyski z pierwszego lęgu są opiekuńcze i podejmują opiekę nad młodszym rodzeństwem razem z rodzicami, a nawet je karmią.
Żywią się roślinami wodnymi takimi jak moczarki, ramienice, kłącza trzcin. W okresie zimowym pożywiają się różnorodnymi zwierzętami wodnymi m.in małżami. Z
powierzchni wody łyska wyskakuje na 40 cm, a nurkuje do 6,5 m.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz