Nie jest to żadną nowością, ale dlaczego kwiaty są kolorowe ? Dziś jest to temat, który postaram się Wam wytłumaczyć.
Kwiat jest częścią rośliny, która odpowiada za rozmnażanie. Dzięki nim rośliny wytwarzają nasiona, ale aby do tego doszło, kwiat musi zostać zapylony. Inaczej mówiąc pyłek z pręcików musi dostać się na słupek.
Zapylenie może odbywać się na wiele sposobów - przez wodę,wiatr, zwierzęta.
Kwiaty zapylane przez wiatr są wątłe, niepozorne takie jak kwiaty traw, natomiast kwiaty zapylane przez zwierzęta (owady, ptaki i ssaki- zwłaszcza nietoperze) są różnobarwne.
Kwiaty zapylane przez nietoperze są białe i otwierają się nocą. Przykładem może być karnegia olbrzymia. Najbardziej kolorowe są jednak kwiaty zapylane przez owady dzienne, przede wszystkim pszczoły, trzmiele i motyle.
Karnegia olbrzymia |
To właśnie kształt, kolor i obecność słodkiego wysoko energetycznego nektaru służą zwabieniu zwierząt, aby te dokonały zapylenia. Wielobarwność kwiatu bardzo przydaje się w wilgotnych lasach równikowych, gdzie powietrze praktycznie stoi. Kwiaty potrzebują tam intensywnego ubarwienia płatków, aby mogły być zapylone.
Ciekawostką jest to, że owady widzą w niedostępnym dla ludzi ultrafiolecie, dzięki czemu kwiaty są dla nich jeszcze barwniejsze.