Humbak
* gatunek walenia z podrzędu fiszbinowców
Występuje na wielkim obszarze po obu stronach strefy równikowej, dochodząc na północy i południu do granicy lodu. Najliczniej zamieszkuje chłodne wody, ale równie często można go spotkać w wodach tropikalnych. Żyje w zatokach i większych cieśninach, przy czym c o roku udaje się z okolic podbiegunowych do wód strefy umiarkowanej.
Dawniej można było zobaczyć do także w Bałtyku i dzięki okazowi złowionemu w tych wodach, w XVII wieku został opisany.
Dorosłe osobniki dorastają do długości 14-17 metrów i mogą ważyć 20-50 ton. Samice są trochę większe od samców. Noworodki mierzą 4,5-5 metrów. Krótkie i grube ciało humbaka czyni go najmniej zgrabnym wśród wszystkich płetwali. Pod wodą może wytrzymać 15-20 minut. Często można zaobserwować jak wyskakuje z wody, prawie się wynurzając. Jeśli chodzi o ubarwienie, to głowa, grzbiet i boki ma jednolicie ciemne, natomiast spód ciała i płetwy piersiowe - jaśniejsze, niekiedy popielate lub białe. Na głowie i płetwach piersiowych znajdują się guzowate narośla.
Humbak odżywia się skorupiakami i planktonem, a także małymi rybami. W trakcie polowania potrafi wyskoczyć bardzo wysoko.
Samice zwykle co 2, a najczęściej co 3 lata, po 11-miesięcznej ciąży rodzą jedno młode. Młode stają się samodzielne po okresie 2 miesięcy, a dojrzałość płciową osiągają około 20-22 miesiąca. Proces wzrostu humbaka trwa do 10 roku życia, a całe ich życie trwa prawdopodobnie około 18 lat.
Cechą charakterystyczną tego ssaka są pieśni. Trwają zwykle 10-20 minut.
Jeśli chcesz posłuchać kliknij TU.
Jeśli chcesz posłuchać kliknij TU.
Nie wiedziałam niektórych informacji.. bardzo przydatny post.
OdpowiedzUsuń