środa, 30 kwietnia 2014

III część zakończona !

 Zakończyłam dzisiaj III serię działu : "Śladami najpiękniejszych Parków Narodowych". Który z przestawionych w tej serii park spodobał Wam się najbardziej? Piszcie w komentarzach!
 Mniej więcej od połowy maja rozpoczniemy kolejną część działu, lecz tym razem zajmę się parkami narodowymi Ameryki Północnej.
Miłego dnia !




Śladami najpiękniejszych PN - Azja, część 8

Park Narodowy Wulkanu Mayon
Filipiny, południowo-wschodnia część wyspy Luzon 





















 Park Narodowy Wulkanu Mayon powstał w 1938 roku i zajmuję powierzchnie 55 km². Wulkan Mayon wznosi się ponad nadmorską doliną i nawet z kosmosu prezentuje się jak niemal idealne koło. Do tego jeden z najaktywniejszych; niemal ciągle z jego wierzchołka unosi się dym. Jego wierzchołek wznosi się do wysokości 2421 m.n.p.m.








 Wulkan ten często daje o sobie znać, jednak najtragiczniejsza erupcja miała miejsce w 1814 roku, kiedy potężny wybuch doszczętnie zniszczył miejscowość Corasawa - warstwa popiołów miała 9 metrów. Obecnie ruiny tego miasta porasta roślinność, ponad którą wznosi się wieża zniszczonego kościoła. Życie straciło ponad 1200 osób. W ciągu 400 lat Mayon obudził się aż 47 razy.














 Na terenie parku występuje specyficzny typ roślinności. Ze względu na aktywność wulkanu, występują tu wysokopienne drzewa, których konary wyrastają na wysokość 45 metrów. Nie spotkamy tu wielu przedstawicieli fauny. Świat zwierząt reprezentują głównie ptaki : kacyki, papugi i słowiki. Wśród ssaków możemy wyróżnić jelenie, dzikie świnie, makaki jawajskie oraz cywety.
 U podnóży wulkanu występują gorące źródła.




poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Zapowiedź !

 JUŻ WKRÓTCE ! 
NOWA ODSŁONA BLOGA ANNIMALI !

Poetycko o naturze #14

Zielona żaba

Wyskoczyła ze stawu
Na zielony brzeg
Zielona żaba.

Nadyma się -
I już z niej
Zielony balonik
Na śmiechu czterech łapkach.

Zajęta tym nadymaniem
I dumnym rechotaniem
Zapomniała żaba
O głodzie bocianim.

A właśnie się przechadzał
Bociek wokół stawu.
Bardzo ostrożnie,
Żeby żabie nie przeszkadzać.

I byłoby się dla żaby
To nadymanie skończyło źle,
Gdyby jej w piętę nie połaskotał
Boćka potwornie dziobaty cień.


 Andrzej Grzyb, Bajeczny ogród

piątek, 25 kwietnia 2014

Koniec II części działu "Zwierzęta od A z Z"

 Dzisiaj zakończyłam II część działu "Zwierzęta od A z Z". Na blogu pojawi się nowy dział, który na jakiś czas zastąpi blogową encyklopedię zwierząt. Mam nadzieję, że przedstawione w drugiej serii zwierzęta spodobały się Wam i jeżeli macie jakieś pomysły na opisanie innych mieszkańców naszej planety, to proszę o podanie ich nazw w komentarzach.

Życzę miłego dnia !

Zwierzęta od A do Z - Żararaka rogata

Żararaka rogata 


Gatunek jadowitego węża, którego zakres występowania rozciąga się od południowego Meksyku przez południowo-wschodnie nabrzeża z Atlantykiem i niziny Ameryki Środkowej, Kolumbii i Wenezueli. Można go również spotkać na obrzeżach Oceanu Spokojnego na Kostaryce, jak i nizinach, a także w miejscach takich jak las Mesic gdzie różnice wysokości wahają się od niemalże poziomu morza do 2640m npm.
Preferuje przeważnie niżej położone tereny (nie tylko np las Mesic), wilgotne, tropikalne lasy, gdzie na schronienie wybiera drzewa z gęstym listowiem, zazwyczaj w pobliżu stałego źródła wody.  


Jest wężem prowadzącym nocny tryb życia; nadrzewnym, wyspecjalizowanym w polowaniu na ptaki, ponieważ potrafi wykonywać tę czynność w locie. Owinąwszy ogonem gałąź nieruchomo zwisa w powietrzu skręcona w spiralę. Nagły wyrzut głowy przed siebie pozwala jej chwytać blisko przelatujące ptaki. Ogon żararaki rogatej jest niezwykle chwytny i silny - owinięty o gałąź może utrzymać węża podczas ataku, gdy ten wyrzuca 80% swojego ciała w powietrze z niezwykłym impetem, łapiąc zwierzynę. Oprócz ptactwa, wąż żywi się drobnymi gryzoniami, jaszczurkami, płazami, a także gekonami płaczącymi, na które polują przeważnie osobniki małych rozmiarów. Żararaka w naturze zdobywa pokarm sporadycznie, ponieważ okazja do złapania zwierzyny zdarza się rzadko, jednakże wąż ten przystosował swój jad i tryb życia, by w jak najkrótszym czasie uśmiercić ofiarę.


Co roku dają miot liczący zazwyczaj 10-12 (bywa i 20) młodych wielkości 15-20cm. Młode po urodzeniu mają w pełni wykształcony aparat jadowy o takich samych właściwościach jadu jak osobniki dorosłe. Pstra jaskrawość doskonale maskuje tego węża wśród bujnej zieleni i kolorowych kwiatów wokół której żyje ten gad. Właśnie ze względu na swe oryginalne ubarwienie był masowo odławiany ze środowiska naturalnego. W dzisiejszych czasach takie sytuacje zdarzają się, jednak mają miejsce coraz rzadziej. 




Ostatni dzień egzaminów !

 Okres trzech dni egzaminów zakończy egzamin z angielskiego i niemieckiego, w zależności czy uczymy się danego języka od szkoły podstawowej.








             GOOD LUCK !     VIEL GLÜCK!                                                                                

czwartek, 24 kwietnia 2014

Egzamin dzień drugi !

  O godzinie 9:00, 12 minut temu rozpoczęła się druga tura egzaminów. Gimnazjaliści zmierzą się z częścią przyrodniczą oraz matematyczną.

Powodzenia !

środa, 23 kwietnia 2014

Artystyczne zwierzęta - krowa.

Krowy są dla mnie oazą spokoju. 
Szczerze mówiąc, to uwielbiam te zwierzęta.  

Wizyta u Krowy

"Czy zdrowa
pani krowa,
czy nie boli ją głowa?"
"Bardzo Krzysi i Lalce dziękuję,
nie nadto dobrze się czuję!
Pastwisko
jest nie blisko
i folwark leży u wody za nisko.
Kiedy się kto robi stary,
szkodzą mu spacer daleki i zimne opary."

Kazimiera Iłłakowiczówna 





 


















 






















Egzaminy czas zacząć !



 Dzisiaj rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne i chciałabym życzyć wszystkim trzecioklasistom powodzenia oraz wysokich wyników.

 Pierwszy dzień egzaminów rozpoczyna część humanistyczna :
▫ godzina 9:00 - historia i WOS
▫ godzina 11:00 - język polski











Dzień drugi - część matematyczno-przyrodnicza :
▫ godzina 9:00 - przedmioty przyrodnicze
▫ godzina 11:00 - matematyka

 Dzień trzeci - języki obce :
▫ godzina 9:00 - poziom podstawowy
▫ godzina 11:00 - poziom rozszerzony

POWODZENIA !

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Najbardziej wygadany ptak - N’kisi.

 N’kisi to afrykańska papuga popielata mieszkająca wraz ze swoją panią w Nowym Jorku i uznawana jest za najbardziej zaawansowanego zwierzęcego użytkownika ludzkiego języka. Ta papuga zna i posługuje się ponad 950 słowami, a do tego potrafi również wymyślać własne zwroty, kiedy znajduje się w nowej sytuacji. N'kisi, gdyby umiała czytać, radziłaby sobie doskonale, ponieważ, aby zrozumieć połowę tekstu po angielsku trzeba znać około 100 słów.
Papuga ma poczucie humoru, a jej radosne słowotwórstwo nazwano n\'kisizmami i postrzega siebie jako wesołka. Kiedy zobaczyła inną papugę zwieszającą się głową w dół z żerdzi, skomentowała tę sytuację tak : "Powinniście go sfilmować." Ptaszysko posługuje się czasami i tworzy nieregularne formy od czasowników, np. zamiast flew mówi flied. Najbardziej N'kisi jest znany z zawołania : "Got a chimp ?" skierowanego do Jane Goodall, która bada szympansy. Słowa te wypowiedział, kiedy badaczka odwiedziła go w Nowym Jorku i pokazała mu zdjęcie szympansów z Afryki. 

 




niedziela, 20 kwietnia 2014

Wielkanoc!

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składam Wam :
najserdeczniejsze życzenia zdrowych,
radosnych i spokojnych świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka, mokrego dyngusa,
a także odpoczynku w rodzinnym.