piątek, 28 lutego 2014

4433 !

Przed chwilą ujrzałam, że licznik odwiedzin wybił już całkiem niezłą sumę wizyt bloga :

4433

Bardzo się cieszę z tego wyniku, który napawa mnie do dalszej pracy i mam nadzieję, że coraz chętniej będziecie odwiedzać bloga Annimali !  

Życzę mile spędzonego dnia !

Kenny - tygrys z zespołem Downa.

 Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam Kenny'ego pomyślałam, że jego wygląd jest skutkiem polowania, a potem znęcania się nad nim, jednak jego historia jest zupełnie inna.
Tygrys ten urodził się w niewoli, w USA ze skrzyżowania dwóch bliskich sobie tygrysów białych (robi się to często dla zysku). Takie "krzyżówki" często doprowadzają do problemów i zdeformowań i tak też stało się w przypadku Kenny'ego, który jest pierwszym tygrysem z zespołem Downa. Na wolności takie sytuacje są sporadyczne, lecz w niewoli pomimo możliwych wad genetycznych i wiedzy o tym co może się stać,
ludzie dobrowolnie krzyżują blisko spokrewnione ze sobą
osobniki.
 Tygrys ten jest mocno opóźniony w rozwoju umysłowym i na
pierwszy rzut oka wygląda tak jakby się nad nim znęcano, o czym wspomniałam na początku, a także był ograniczony różnymi fizycznymi brakami.
 Na szczęście uratowano go z rąk "hodowcy" i tygrys dożył swych dni w schronisku Turpentine Creek. Pomimo swojej urody i wady genetycznej by ulubieńcem zwiedzających.

Dla porównania wstawiam zdjęcie tygrysa białego  :









środa, 26 lutego 2014

Zapowiedź !

Już wkrótce ujrzysz nową odsłonę 
bloga ANNIMALI

Poetycko o naturze #9


Wiatr morski


 Nad nieskończonym oceanem kołysze się morski wiatr –
rozpościera swe skrzydła w noc i dzień
wznosi się i opada
nad pustkowiem kołyszącej się powierzchni wiecznych mórz.

Zbliża się poranek
albo zbliża się wieczór
i morski wiatr czuje na swej twarzy – wiatr z lądu.

Sygnalne boje dzwonią poranne i wieczorne pieśni,
z parowca dym
albo fenicki ogień smolny zasnuwa horyzont,
samotna meduza z niebiesko lśniącymi korzeniami kołysze się.

Zbliża się wieczór albo poranek
. 
Harry Martinson*

poniedziałek, 24 lutego 2014

Śladami najpiękniejszych PN - Azja, część 4

Park Narodowy Wilpattu
Sri Lanka 


 Największy pod względem obszaru park narodowy w Sri Lance obejmujący obszary wiecznie zielone, gęste lasy z całą różnorodnością roślin i zwierząt. Został założony w 1938 roku, ale wyniku konfliktu etnicznego park był zamknięty dla zwiedzających w latach 1985 - 2003.
Na powierzchni ponad 1400 km² znajduje się około 60 jezior i naturalnych zbiorników wodnych, które powstały z wypełnienia piaszczystych depresji . Dzięki nim rośliny pozostają zielone nawet w okresie pory suchej.
















 Park to miejsce habitatu lamparta i jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji tego wielkiego kota. Ponadto możemy tu zobaczyć zwierzęta, w także te zagrożone wyginięciem, a są to : słonie, bawoły domowe, wargacze, sambary, jelenie aksis. Zbiorniki wodne są domem dwóch gatunków gadów : warana piaskowego oraz krokodyla błotnego. Tereny parku są zamieszkiwane również przez liczne gatunki ptaków, np. ibisa białego, zimorodka, kormorana, dzioborożca, dziwogona rajskiego, a także szczudłaka zwyczajnego oraz endemiczne gatunki motyli. Na terenie Wilpattu możemy spotkać wiele ciekawych roślin, np. z zarośli niskich lasów monsunowych : VITEX altissima, Manilkara hexandra




Ze względu na konflikty wewnętrzne w Sri Lance, o czym wspomniałam na początku, park został zamknięty i w roku 1988 oficjalnie zabroniono wstępu - bano się o bezpieczeństwo ludzi. Teren ponownie udostępniono zwiedzającym dopiero na początku 2010 roku.
 Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego parku, odwiedź stronę.


piątek, 21 lutego 2014

Czarnobiały film.



Trochę historii ...
 Przygotowałam dla Was dzisiaj dość nietypowy post. Przeglądając materiały z bloga, na którym kiedyś pisałam, odnalazłam informacje o serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Osobiście bardzo lubię ten serial, być może to dlatego, że jest prosty, nie zawiera żadnych upiększeń i co najważniejsze pokazuje nam jak wyglądało wojenne życie.


 




Scenariusz napisali Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, którzy zainspirowali się Jamesem Bondem i Doktorem No z 1962. "Stawka" to 18 odcinkowy serial z lat 1967-1968, który opowiada o przygodach i działalności Stanisława Kolickiego działającego jako J-23. Oferuje on współpracę z Rosjanami podczas gdy połowa Polski była przez nich okupywana.
 Okazuje się, że Stanisław jest bardzo podobny do oficera niemieckiego wywiadu - Hansa Klossa i wciela się w jego postać - zostaje przyjęty do Abwehry*.
* abwehra -niemiecki wywiad i kontrwywiad.
Wszystkie odcinki : 

  1. Wiem, kim jesteś
  2. Hotel Excelsior
  3. Ściśle tajne
  4. Café Rose
  5. Ostatnia szansa
  6. Żelazny Krzyż
  7. Podwójny nelson
  8. Wielka wsypa
  9. Genialny plan pułkownika Krafta
  10. W imieniu Rzeczypospolitej
  11. Hasło
  12. Zdrada
  13. Bez instrukcji
  14. Edyta
  15. Oblężenie
  16. Akcja "Liść dębu"
  17. Spotkanie
  18. Poszukiwany Gruppenführer Wolf

Hans Kloss i Hermann Brunner




Hans Kloss i Bronisław Pawlik (jako antykwariusz)



Kilka zdjęć z mojego ulubionego odcinka - "Café Rose".


Od lewej : Aram i  gruziński Książę Mdżawanadze.



Od lewej : Rose Ahrens, właścicielka "Cafe Rose" , Elsa von Tilde, konsul Grandel.





Od lewej : Hans Kloss i pani Rose.

W rolę Stanisława Kolickiego wcielił się Stanisław Mikulski. Jeśli oglądacie stare seriale może pamiętacie go z "Samochodzika i templariuszy", "Hansa Klossa. Stawki większa niż śmierć" - najnowszej kontynuacji opisywanego przeze mnie serialu. Tak wygląda odtwórca J-23.



Ciekawostki :

"Serię 20 zeszytów komiksowych z cyklu Kapitan Kloss, rysowanych przez Mieczysława Wiśniewskiego, wydawano w latach 1971 - 1973, ze wznowieniami w latach późniejszych. Chociaż akcja poszczególnych odcinków luźno pokrywa się z serialem, autorzy dość wiernie oddali w rysunkach wygląd głównych bohaterów.
Na koniec najlepszy cytat z tego serialu :
-"Ładna pogoda."
-"Tak, w zeszłym roku o tej porze padał deszcz."
-"Deszcz ze śniegiem".

środa, 19 lutego 2014

Zwierzęta od A do Z - Świdrzyk lśniący

Świdrzyk lśniący

Gatunek europejskiego ślimaka, występujący niemal na całym kontynencie, choć w części zachodniej jest rzadszy. Żyje w lasach, gdzie chowa się w ściółce, pod korą, przy pniach oraz w wąwozach.
Pożywieniem tych ślimaków jest martwy pokarm roślinnych, ale czasem zjadają też grzyby.  

 
Jest to jeden z większych przedstawicieli swojej rodziny (świdrzykowatych), osiągający długość muszli 15-18 mm, a szerokość 4 mm. Jego "domek" jest wrzecionowaty z wieloma skrętami, brązowy, czasem z białym nalotem. Ciało ślimaka brązowe i zgodnie z nazwą gatunkową, lśniące.
 Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, bądź ataku drapieżnika muszla zamyka się w sposób charakterystyczny dla świdrzykowatych - za wapiennego wieczka w kształcie łopatki zwanego klausilium.


poniedziałek, 17 lutego 2014

Test o zwierzętach żyjących w wodzie. #8

 Wśród licznych przystosowań do życia w wodzie na pierwsze miejsce wysuwa się umiejętność zaopatrywania się w tlen. Istnieje wiele istot pędzących stale wodny tryb życia lub też tylko w pewnych okresach rozwojowych, ale związanych z koniecznością pobierania z atmosfery tlenu.
 Pod spodem umieszczam kilka przykładów zaopatrywania się w tlen, przy każdym zaś przedstawię troje zwierząt, z których należy wybrać jedno.

I Porusza się swobodnie w toni morskiej, jednak co jakiś czas musi się wynurzyć, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
- delfin                                                  - rekin ludojad                                                - okoń morski

II Przebywa tuż pod powierzchnią, czerpiąc powietrze atmosferyczne za pomocą krótkiej rurki.
- skójka                                                - kijanka                                                         - larwa komara

III Cała powierzchnia ciała tego zwierzęcia pokryta jest cienką skórką, służącą jako narząd oddechowy.
- pijawka                                              - żyworodka                                                   - wydra               

IV Całkowicie uniezależnia się od atmosfery, albowiem ma skrzela, toteż istotnie woda jest jego rodzimym żywiołem.
- żaba                                                   - rak                                                               - morświn               

V Używa aż dwóch narządów oddechowych, na "codzień" skrzela, a w przypadku, gdy woda zubożeje w tlen lub też wyschnie - worek płucny.
- sum                                                    - barramunda                                                 - krab kokosowy                                             

SPRAWDŹ SWOJE ODPOWIEDZI ↓

Ostatni w kolejce do ferii.

 Od dzisiaj uczniowie z województw : dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i to oni kończą tegoroczny okres ferii zimowych.
 Życzę Wam miło spędzonego czasu poza szkołą. :)

piątek, 14 lutego 2014

Artystyczne zwierzęta - papuga.



 "Papużko, papużko,
Powiedz mi coś na uszko.
Nic nie powiem, boś ty plotkarz,
Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz. "





 




 
"Kiedy orły milczą, skrzeczą papugi."