sobota, 31 sierpnia 2013

Artystyczne kwiaty - słoneczniki

 Pokazując Wam wystawę słoneczników nie mogę, nie pokazać obrazu Van Gogha. Można powiedzieć, że tak wypada, choć osobiście widziałam ładniejsze dzieła obrazujące słoneczniki. Van Gogh miał swój styl malowania, kolorystyka jest bardzo soczysta. Niektórzy uwielbiają i chłonął jego obrazy, inni szanują, ale nie szaleją, a jeszcze inni wręcz ich nie cierpią. Odczuć i opinii na temat słoneczników Van Gogha jest tyle, ile ludzi na świecie. Przejdźmy już do wystawy. Miłego oglądania ! 























piątek, 30 sierpnia 2013

Krótka ankieta

Śladami najpiękniejszych PN - Europa, część 10

Park Narodowy Skaftafell
Islandia, w okręgu Öræfi



 Islandzki Park Narodowy, o którym dziś mówię powstał w 1967 roku na południowych terenach wyspy. Zajmuje obszary lodowcowe i wulkaniczne. W granicach parku leżą trzy lodowce, z których największy to Skeidararjökull. 


 















  W dosyć surowy krajobraz parku wchodzą jeziora, wodospady, rzeki polodowcowe oraz ciepłe źródła. Tereny w większej części są porośnięte roślinnością tundrową. Na niewielkich obszarach rosną drzewa. Ich wysokość sięga zaledwie 12 metrów, co jest rzadkością w Islandii. Do wysokości 300 metrów n.p.m górują lasy brzozowe, a w podszycie możemy zobaczyć  bodziszka leśnego, arcydzięgiel oraz listerę jajowatą. Powyżej 700 metrów ciągną się wrzosowiska, a nad nimi kamienna pustynia.
 Mieszkają tu zające, pieśce, lisy polarne, norkę amerykańską, a na wybrzeżu można zobaczyć foki. Z ptaków najczęściej da się spotkać wydrzyka wielkiego.

 









 







 




 




 










 Do największych atrakcji należy "czarny wodospad" - Svartifoss. Jego nazwa nawiązuje nie do koloru wody, ale do bazaltowych ścian, po których spływa. Na terenie parku nie ma żadnych dróg, są jedynie szlaki pozwalające na piesze wędrówki. 
Od 2008 roku Skaftafell National Park jest częścią Parku Narodowego Vatnajökull. 

czwartek, 29 sierpnia 2013

Pancernik karłowaty - najmniejszy pancerzyk.

 Jest to najmniejszy ssak z rodziny pancerników. Występuje tylko i wyłącznie w Argentynie na suchych łąkach lub terenach piaszczystych tuż pod cienką warstwą piasku, najczęściej blisko mrowisk. Kiedy czuje się zagrożony potrafi zagrzebać się w piasku, w kilka sekund. Używa dużych przednich pazurów do mieszania piasku, dzięki czemu potrafi się w nim poruszać jak w wodzie.


 Dorasta do 15 cm, a jego waga wynosi około 100 gramów. Pokryty jest różowożółtym pancerzem.
Jest to zwierzę prowadzące nocny tryb życia. W skład jego pożywienia wchodzą mrówki, ślimaki, owady i larwy. Tylko podczas deszczu wychodzi z nory, kiedy woda zaleje jego norkę.
Niestety jest narażony wyginięciem.





środa, 28 sierpnia 2013

Małpi kwiat


 Jest to rzadki kwiat, epifit spotykany w Ekwadorze i Peru. Niewiele osób zdołało go zobaczyć, ponieważ rośnie na wysokości 1000-2000 metrów n.p.m.

 Kwitną w każdym sezonie, a ich zapach przypomina dojrzałe pomarańcze. Można je hodować, ale te storczyki potrzebują dużo cierpliwości i półcienia, dopiero wtedy może się rozwijać i kwiat.
Układ płatków, kolumn i wargi przypominają twarz małpy. 
Jeśli nie tego widzisz małpiego pyszczka, to odsuń się od ekranu i powoli zbliż się do niego. 

Artstyczne kwiaty - bratki

Dzisiaj bez zbędnych zapowiedzi pokażę Wam obrazy bratków.






wtorek, 27 sierpnia 2013

Czy w Polsce żyją kolibry ?

  Niestety nie. Kolibry zamieszkują Amerykę głównie w strefie międzyzwrotnikowej. Na ziemiach europejskich, w Polsce, Niemczech i Francji bardzo dawno występował Eurotrochilus
W Europie występuje ćma furczak gołąbek i jest mylony z najmniejszym ptakiem świata z powodu spijania nektaru kwiatowego, równocześnie unosząc się w powietrzu.











  Rozpiętość skrzydeł tego małego owada wynosi zaledwie 5-7 cm. Same skrzydełka są szarobrązowe, z czarnymi paskami, zaś tylne są pomarańczowe.Ssawka fruczaka ma długość ok. 3cm.Pożywieniem jest nektar roślin o podłużnym kielichu np. jaśminu, budlei, fiołka i floksa. Gąsienica jest zielona, bądź brązowa, na końcu posiada rogi. Żeruje na wiciokrzewie i przytulii.








 


poniedziałek, 26 sierpnia 2013

1006 !

 Bardzo ucieszyła mnie liczba odwiedzin bloga. Myślę, że czas spędzony na tej stronie umilił Wam czas.
Mam też nadzieję, że jest to dobry początek Annimali, a nie jego koniec.

Dziękuję Wam wszystkim !

Śladami najpiękniejszych PN - Europa, część 9

 Park Narodowy Rondane
Norwegia, na terenie okręgów Hedmark i Oppland.


 Rondane był pierwszym parkiem narodowym założonym w Norwegii. Powstał 21 grudnia 1962 roku i obejmuje tereny południowej części Gór Skandynawskich, w tym najwyższy szczyt Rondeslottet (2183 m n.p.m). Typowo górski krajobraz porasta skąpa roślinność alpejska.
Swoje odciski zostawiła tutaj epoka lodowcowa na przykład w postaci moren, żłobów i wysokich szczytów. Znaczną część parku pokrywają lodowce. 

 
  













 Rośnie tu wiele brzóz, żurawina i moroszka. Najczęściej występującym kwiatem jest jaskier lodowcowy. Można go zobaczyć na wysokości około 1700 metrów n.p.m,
Na terenie parku żyją dzikie renifery, jelenie, sarny i łosie. Spotkać tutaj możemy również rysie, lisy górskie, kuny i zające. W parku mieszka też niewielka populacja niedźwiedzi. Jeśli chodzi o ptaki, to teren jest siedliskiem sokołów i złotych orłów. W jeziorach i rzekach przebywa wiele pstrągów. 



sobota, 24 sierpnia 2013

Artystyczny świat natury #3

 Dzisiaj rozpoczynam kolejną część plastycznego artykułu o nazwie "Artystyczne kwiaty".  Pokażę Wam piękne dzieła różnych kwiatów i mam nadzieję, że całość się spodoba.

Na dzień dzisiejszy przygotowałam wystawę chabrów :